catrw catrw
1326
BLOG

Opinia światowa zaczyna dostrzegać problem z ukraińskim zbożem

catrw catrw Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 18

Opinia światowa zaczyna dostrzegać problem z ukraińskim zbożem

Chcę podkreślić, że Zielony Ład jest większym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskiej gospodarki i życia codziennego mieszkańców niż zboże z Ukrainy (czy ukraińskie?).

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1364846,nowa-utopia-green-new-deal


Ale dzisiaj o problemie zboża...

Ukraińskie zboże ma podróżować tranzytem przez Polskę do polskich portów, na statki i do docelowych miejsc eksportu, głównie w Afryce i świecie arabskim.

Czy tak jest?

- nie...


Jakimś cudem ukraińskiemu zbożu udaje się zmienić tożsamość w Polsce i przekształcić się w zboże unijne..

Dokumentacja jest fałszowana, ktoś daje certyfikaty, tu dzieją się przestępcze praktyki. Agencje unijne i rządowe w poszczególnych państwach członkowskich nie potrafią, nie umieją albo nie chcą zajmować się tymi przestępstwami.

Dlaczego tak jest? Kto za tym stoi i komu to służy?

To zboże jest dużo tańsze z powodów kosztów produkcji oraz braku obciążeń wynikających ze standardów produkcji rolnej w UE.

Zachodzi tutaj kolejny problem prawny tzw. nierówna konkurencja z producentami zboża w UE

Komisja Europejska zna te problemy, czyli jej działania są naruszeniem obowiązującego w UE prawa..

W UE obowiązują ścisłe przepisy dotyczące ochrony wolnej konkurencji. Zgodnie z nimi niektóre praktyki są zakazane.


Jeśli naruszą unijne reguły konkurencji, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości sięgającej nawet 10 proc. swoich rocznych światowych obrotów. W niektórych krajach UE szefom firm naruszających przepisy mogą grozić surowe sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.


Unijne reguły konkurencji stosowane są bezpośrednio we wszystkich krajach UE, a sądy krajowe dbają o to, by były one przestrzegane. Do zasad tych muszą stosować się nie tylko przedsiębiorstwa, lecz także wszystkie organizacje prowadzące działalność gospodarczą (takie jak stowarzyszenia handlowe, zrzeszenia branżowe itp.).

https://competition-policy.ec.europa.eu/about_en

Problem dotyczy także konsumentów, francuscy związkowcy z FNSEA twierdzą, że zborze ukraińskie zawiera  Roundup i Atrazynę?

Ze względu na naruszenie prawa dotyczącego nierównej konkurencji rolnicy polscy powinni wnieść sprawę do sądów polskich...oczywiście nie rezygnując z protestów.

Za naruszenie prawa równej konkurencji dla wszystkich w UE rolnicy powinni otrzymać odszkodowania pieniężne z tytułu poniesionych strat. Wymaga to przygotowania stosownej dokumentacji ale centrale związkowe w Polsce i UE mają swoich prawników, powinni pomóc.


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka