catrw catrw
188
BLOG

Zmiany na Światowym Forum Ekonomicznym

catrw catrw Gospodarka Obserwuj notkę 0

Zmiany na Światowym Forum Ekonomicznym

https://www.semafor.com/article/05/21/2024/klaus-schwab-says-hes-stepping-down-as-world-economic-forum-head

https://www.ft.com/content/ac82ea30-8739-4cdd-99cf-cd9376c8bdc0


Klaus Schwab, założyciel i przewodniczący Światowego Forum Ekonomicznego, odejdzie ze swojej roli lidera w organizacji po ponad 50 latach na tym stanowisku.

WEF powiedział, że zmiana struktury zarządzania była przygotowywana od lat.

"Od 2015 roku Światowe Forum Ekonomiczne przekształca się z platformy zwołującej zgromadzenia w wiodącą globalną instytucję współpracy publiczno-prywatnej" – powiedział WEF w oświadczeniu CNBC.

"W ramach tej transformacji organizacja przeszła również zaplanowaną ewolucję zarządzania z organizacji zarządzanej przez założyciela do takiej, w której prezes i zarząd przejmują pełną odpowiedzialność wykonawczą" – dodano.

86-letni Schwab obejmie stanowisko przewodniczącego rady powierniczej.

Wszystkie zmiany w kierownictwie zostaną sfinalizowane przed kolejnym szczytem w Davos w styczniu 2025 r., donosi CNBC.

Prezes Heritage Foundation, Kevin Roberts, który cztery miesiące temu udał się do Davos, aby powiedzieć światowym elitom, że są częścią problemu, z zadowoleniem przyjął tę wiadomość.

image

Klaus Schwab, 86-letni założyciel Światowego Forum Ekonomicznego, ma zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego wykonawczego po ponad półwieczu kierowania najważniejszą konferencją biznesową na świecie. Schwab przewodniczy corocznemu spotkaniu w szwajcarskim kurorcie narciarskim Davos od momentu jego założenia w 1971 roku, przekształcając go w niezwykle dochodowe przedsięwzięcie, należące do fundacji charytatywnej, z rocznymi przychodami w wysokości 500 milionów euro. W styczniu ustąpi ze stanowiska i obejmie nową rolę przewodniczącego rady powierniczej WEF. Obowiązki ma objąć Børge Brende, prezes zarządu WEF i były minister spraw zagranicznych Norwegii. "Organizacja przechodzi zaplanowaną ewolucję zarządzania od organizacji zarządzanej przez założycieli do takiej, w której prezes i zarząd przejmują pełną odpowiedzialność wykonawczą" – powiedział we wtorek WEF. Schwab pomógł przekształcić WEF ze skromnych początków jako Europejskie Sympozjum Zarządzania – konferencja dla europejskich biznesmenów w celu wymiany pomysłów strategicznych wspieranych przez Komisję Europejską – w konferencję, w której uczestniczą najwyżsi dyrektorzy generalni, bankierzy i decydenci. Na ostatnim spotkaniu na początku tego roku forum przyciągnęło ponad 50 głów państw, w tym prezydenta Argentyny Javiera Milei, decydentów, w tym szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde i dziesiątki liderów biznesu, w tym Jamiego Dimona z JPMorgan i Satyę Nadellę z Microsoftu. Firmy płacą do 600 000 SFr (658 000 USD) rocznych składek członkowskich, a uczestnicy często płacą dodatkowe ogromne sumy, aby zapewnić zakwaterowanie. Schwab, urodzony w Niemczech inżynier mechanik, założył konferencję, pracując jako profesor biznesu na Uniwersytecie Genewskim. Davos, odległa wioska, którą wybrał na swoją siedzibę, została uwieczniona przez niemieckiego pisarza Thomasa Manna w jego powieści Czarodziejska góra, w której nieziemskie sanatorium dziwaków jest satyrą na europejskie społeczeństwo pędzące ku wojnie. Konferencja, której celem są aktywiści klimatyczni, populiści i antykapitaliści, ostatnio z trudem utrzymuje swój urok, ponieważ napięcia geopolityczne i protekcjonizm osłabiają jej proglobalistyczną mantrę. Schwab znalazł się również pod ostrzałem, zarówno ze względu na swoją pensję w wysokości 1 mln SFr, jak i stąpanie po cienkiej linii między pracą forum jako organizacji charytatywnej a prywatnymi przedsięwzięciami związanymi z jego założycielem i jego rodziną działającymi w pobliżu. Relacje WEF z Davos są również coraz bardziej napięte: wioska planuje przeprowadzić w czerwcu referendum dla mieszkańców, które może znacznie ograniczyć liczbę osób biorących udział w konferencji, ograniczając wynajem pomieszczeń tylko dla oficjalnych gości. Schwab zagroził, że przeniesie konferencję w inne miejsce – wskazując na sukces jej spotkania w Singapurze podczas pandemii koronawirusa.


...
catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka