catrw catrw
1742
BLOG

Wojna na Ukrainie to wielki poligon doświadczalny

catrw catrw Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 78

Wojna na Ukrainie to wielki poligon doświadczalny

https://www.defenseone.com/threats/2024/04/another-us-precision-guided-weapon-falls-prey-russian-electronic-warfare-us-says/396141/

https://www.washingtonpost.com/world/2024/05/24/russia-jamming-us-weapons-ukraine/Broń rosyjska się nie sprawdza ale także Rosjanie potrafią ograniczać skuteczność wysłanej na Ukrainę broni zachodniej....

Wnioski wyciągnięte z Ukrainy zarówno przez obie strony konfliktu, jak i przez resztę świata obserwującą ten konflikt są takie, że wiele technologii, na które liczono, nie jest tak niezawodnych, jak sądzono. W wielu przypadkach są one już przestarzałe.

Także wyszkolony materiał ludzki jest ważny, a maszynki to mielenia mięsa armatniego na Ukrainie zmieliły po obu stronach konfliktu 60-70% najlepiej wyszkolonych.

W Polsce mamy od pewnego czasu zakłócenia GPS, nawet domyślam się dlaczego....

Dzisiaj trochę o spadku skuteczności broni zachodniej.

Wiele zaawansowanych technologicznie amerykańskich systemów uzbrojenia na Ukrainie jest obecnie bezużytecznych z powodu zagłuszania sygnałów przez Rosję.

Zagłuszanie przez Rosję systemów naprowadzania nowoczesnej zachodniej broni, w tym pocisków artyleryjskich Excalibur naprowadzanych przez GPS i systemu artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS), który może wystrzeliwać niektóre rakiety produkcji amerykańskiej o zasięgu do 50 mil, osłabiło zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium i sprawiło, że urzędnicy w Kijowie pilnie szukają pomocy w Pentagonie w celu uzyskania modernizacji od producentów broni.

Fachowcy z USA mają informacje bezpośrednie z pola walki od specjalistów ukraińskich i pracują, nad nowymi danymi.

Należy zawsze pamiętać, że na wojnie nie ma stały sytuacji, a na każdą strategię istnieje mniej lub bardziej skuteczna kontrstrategia.

Na przykład wskaźnik sukcesu zaprojektowanych przez USA pocisków Excalibur gwałtownie spadł w ciągu kilku miesięcy, do mniej niż 10 procent trafiających w cele, zanim ukraińskie wojsko porzuciło je w zeszłym roku, zgodnie z poufnymi ukraińskimi ocenami.

Sześć miesięcy temu, po tym, jak Ukraińcy zgłosili problem, Waszyngton po prostu przestał dostarczać pociski Excalibur z powodu wysokiego wskaźnika awaryjności, powiedzieli ukraińscy urzędnicy, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić delikatną kwestię bezpieczeństwa. W innych przypadkach, takich jak zrzucane z samolotów bomby zwane JDAM-ami, producent dostarczył łatkę (pomogło), a Ukraina nadal z nich korzysta.

Inwazja Rosji na Ukrainę stworzyła nowoczesny poligon doświadczalny dla zachodniej broni, która nigdy wcześniej nie została użyta przeciwko wrogowi zdolnemu Moskwie do zagłuszania nawigacji GPS.

Ale jeszcze zanim Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy, ukraińscy artylerzyści w dużej mierze przestali używać Excalibura, ponieważ pociski są trudniejsze w użyciu w porównaniu ze standardowymi pociskami do haubic, co wymaga czasochłonnych specjalnych obliczeń i programowania. Ludzie nie zostali dostatecznie przeszkoleni.

Dostatecznie przeszkolonych ludzi na świecie posiada tylko Izrael IDF, w USA za administracji Bidena liczba ta spadła, a Rosja najlepszych specjalistów straciła na Ukrainie. Dodam, że Chiny dopiero szkolą i nie mają fachowców, do szkolenia pilotów myśliwców sprowadzili instruktorów W.Br....


Sieć rosyjskich systemów walki elektronicznej i obrony powietrznej zagraża ukraińskim pilotom, stwierdzono w dokumentach, dodając, że niektóre rosyjskie zagłuszacze zakłócają również system nawigacji samolotów. Rosyjska obrona jest tak gęsta, że "nie ma otwartych okien dla ukraińskich pilotów, w których czują, że nie są na muszce". Ale Ukraińcy mają swoją prostą konstrategie...

Także Ukrainie udało się zatopić prawie całą rosyjską Flotę Czarnomorską za pomocą kierowanych pocisków rakietowych, więc rosyjski parasol antyrakietowy nie jest zbyt dobry, a ukraińskie rakiety nie miały problemu ze znalezieniem celów. To mniejszy problem z namierzaniem, a bardziej z brakiem wystarczającej liczby pocisków.

Wyrzutnie HIMARS były sławione w pierwszym roku rosyjskiej inwazji za ich sukcesy w atakowaniu składów amunicji i punktów dowodzenia za liniami wroga. Ale w drugim roku "wszystko się skończyło: Rosjanie zastosowali wojnę elektroniczną, wyłączyli sygnały satelitarne, a HIMARS stał się całkowicie nieskuteczny" – powiedział inny wysoki rangą ukraiński wojskowy. Ta nieskuteczność doprowadziła do tego, że bardzo drogie pociski były coraz częściej używane do rażenia celów o niższym priorytecie.

Kolejna amerykańska broń precyzyjnego naprowadzania zawodzi.

Nowa naziemna wersja broni powietrze-ziemia, opracowana dla Ukrainy w krótkim czasie, nie trafiła w cele częściowo z powodu rosyjskiej wojny elektromagnetycznej, powiedział Bill LaPlante, szef Pentagonu ds. zakupów, podczas wydarzenia zorganizowanego przez think tank CSIS.

LaPlante zasugerował, że Ukraina może nie być już zainteresowana tą bronią. "Kiedy wysyłasz ludziom coś, co po prostu nie działa, spróbują tego trzy razy i po prostu odrzucą to na bok" – powiedział LaPlante.

Broń, o której mówi LaPlante, to najprawdopodobniej wystrzeliwana z ziemi bomba o małej średnicy (Ground-Launched Small Diameter Bomb, GLSDB) w oparciu o jego opis, według Bryana Clarka, starszego pracownika Instytutu Hudsona.

Rzecznik Boeinga nie potwierdził, że LaPlante miał na myśli GLSDB, ale powiedział, że firma "ściśle współpracuje z [Departamentem Obrony] nad ulepszeniem zdolności spiralnych systemu SDB startu z ziemi". Spiralne ulepszenia możliwości odnoszą się do iteracyjnego procesu tworzenia oprogramowania.

GLDSB może pochwalić się zasięgiem 90 mil – dwukrotnie większym niż pociski Guided Multiple Launch Rocket System (GMRLS), których Ukraina wcześniej używała do siania spustoszenia w rosyjskich centrach logistycznych. Finansowanie broni zostało zatwierdzone w lutym 2023 r., a Ukraina miała używać broni do lutego 2024 r.

Rosjanie udoskonalili fałszerstwo GPS, testują to także na obszarach Państw Bałtyckich i Polski.

Fałszerstwo GPS działa poprzez wysyłanie fałszywych danych o lokalizacji do urządzeń nawigacyjnych GPS. Ponieważ sygnały GPS są słabe, można wysłać silniejszy, fałszywy sygnał, aby zastąpić prawidłowe dane wejściowe. Rosja stosuje spoofing GPS na Ukrainie od co najmniej 2018 roku. Jednak postęp technologiczny oznacza, że spoofery można tanio tworzyć za pomocą radia definiowanego programowo i oprogramowania typu open source.

Tymczasem broń, z którą pracują spooferzy, wcale nie jest tania. Pocisk GMLRS kosztuje około 160 000 USD, podczas gdy pocisk Excalibur może kosztować nawet 100 000 USD. GLDSB kosztuje około 40 000 USD.

Prawdopodobna konsekwencja niedoceniania przez Zachód rosyjskich możliwości to fakt, że: zdobyta przez Rosjan wiedza o zachodnim uzbrojeniu zostaje przekazywana sojusznikom Rosji, myślę o Chinach i Iranie. Jest prawdopodobne, że w przypadku bezpośredniego konfliktu z USA Chiny byłyby w stanie osiągnąć taki sam rezultat jak Rosja, czyli neutralizację zachodniego uzbrojenia.

 Różnica polega na tym, że teraz ta neutralizacja będzie natychmiastowa, choć nie do końca.

Eksperci od uzbrojenia w USA wyciągają wnioski z ukraińskiego poligonu.

Broń amerykańska jest unowocześniana, a w magazynach są tworzone nowe zapasy.

I tak zdradzę tajemnicę pocisk M712 Copperhead 155 mm jest naprowadzany laserowo i za każdym razem trafia w poruszające się czołgi, ciężarówki, łodzie, artylerię. Laser montowany jest na dronie. Zasięg haubicy wynosi 16 km. Zapasy 16 000 to więcej niż rosyjskie zapasy czołgów i haubic razem wzięte.

Uważam, że wojna na Ukrainie to największa w historii USA i Rosji wojna zastępcza, dodam, że dla USA także najtańsza...

Gdyby Tusk i Sikorski nie zrezygnowali z amerykańskiej tarczy w Polsce to nie byłoby dzisiaj problemów GPS bo byłyby amerykańskie urządzenia neutralizujące.


.....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka