Rafał Kowalczyk Rafał Kowalczyk
12723
BLOG

Rodzaje urządzeń mobilnych

Rafał Kowalczyk Rafał Kowalczyk Technologie Obserwuj notkę 0

W ostatnich latach pojawiło się kilka nowych rodzajów urządzeń mobilnych (przenośnych). Żeby się w tym nie pogubić zrobiłem mały przegląd tych urządzeń, zawracając uwagę na różnice i podobieństwa między nimi.

Notebook (laptop) - przenośny komputer o praktycznie takich samych możliwościach jak komputery stacjonarne. Wykorzystywany zarówno do zabawy jak i pracy. W przeszłości rozróżniano dwie nazwy - notebooki (mniejsza wersja) i laptopy (większa wersja), obecnie jednak te określenia występują jako synonimy.


Laptop Aspire AS8940G-6865

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/18.4iquot_notebook_Aspire_z_Core_i7_od_Acer-24808.html


MacBook Air - laptop firmy Apple,  popularny w USA

http://www.hightech-edge.com/apple-macbook-air-laptop-financed/1483/

Netbook - mniejsza wersja notebooka. Zwykle jest tańszy od notebooka, ponieważ ma słabsze możliwości sprzętowe (gorszy procesor, mniej pamięci itd.). Nie pogramy więc sobie raczej w gry (poza casualami), ale to nie jest żaden problem, bo docelowo to urządzenia ma służyć nie rozrywce, ale przede wszystkim umożliwiać prace biurowe w podróży, przeglądanie Internetu i wideorozmowy. Ciekawy blog o netbookach znajduje się tutaj.


Netbooki w akcji. Widać, że są wyraźnie mniejsze od notebooków.
http://blissfullydomestic.com/2010/netbook-vs-notebook-which-is-right-for-you

Palmtop (komputer kieszonkowy, PDA, Personal Digital Assistant) - dysponuje ekranem dotykowym (ang. touchscreen) i zwykle obsługiwany jest rysikiem. Posiada przede wszystkim takie funkcje jak obsługa poczty, kalendarz, książka adresowa. Palmtopy posiadają często aplikacje do edycji dokumentów Offica. Można więc powiedzieć, że Palmtop służy głównie do zadań biurowych.


Palmtopy obsługiwane są często za pomocą rysika

http://www.slowo.com.pl/?dod=6&id=3649

Smartfon (smartphone) - w skrócie palmtop+komórka. Smartfon posiada większość funkcji palmtopa, ale oprócz tego posiada wiele dodatkowych możliwości, które sprawiają że jest to często urządzenie wielofunkcyjne łączące w sobie możliwości takich urządzeń jak przede wszystkim telefon, ale również pager, GPS, kamera, aparat fotograficzny, przeglądarka internetowa. Smartfony często  nastawione są bardziej na rozrywkę, np. taki iPhone (mnóstw aplikacji rozrywkowych, gier, filmów, mp3 itd.).  Porównanie możliwości smartfonów i palmtopów znajduje się tutaj.


iPhone

http://www.apple.com/pl/iphone/gallery/

eBook (istnieją też określenia eBook reader, czytnik eBook, czytnik e-książek, itp) - jest to urządzenie którego przeznaczeniem jest umożliwienie czytania głównie elektronicznych książek (czyli tzw. ebooków - nota bene taka sama nazwa jak czytnika), ale również innych treści, pochodzących np. z Internetu (w wielu takich urządzeniach dostępna jest przeglądarka internetowa, a urządzenie łączą się bezprzewodowo z Internetem za pomocą WiFi). Wyświetlacze eBooków korzystają z dość zaawansowanej technologii E Ink. Powoli na rynek zaczynają wkraczać eBooki z kolorowymi wyświetlaczami. Takim "kolorowym" eBookiem jest również tablet iPad (o którym piszę nieco niżej).Czytanie książki za pomocą eBooka; wizje z filmów s-f powoli stają się rzeczywistością :)

W jednym eBooku da się pomieścić treść wielu książek papierowych. Niedługo tornistry przestaną być potrzebne :)

http://en.wikipedia.org/wiki/ILiad


eBook z kolorowym wyświetlaczem

http://excluzive.pl/it/pierwszy-kolorowy-czytnik-ebookow/9986

Tablet (tablet PC) (nie mylić z tabletem graficznym, który służy do rysowania) - często jest to urządzenie przypominające bardzo notebooka - zarówno pod względem wyglądu, funkcji jakie oferuje jaki i możliwości sprzętowych (chociaż ma trochę mniejsze wymiary fizyczne  to konfiguracja sprzętowa jest podobna jak na zwykłych notebookach), wyposażone dodatkowo w ekran dotykowy. Nieco inaczej prezentuje się tablet iPad - przypomina wyglądem i wymiarami nie notebooki, ale eBooki. Pewnie jest to po części spowodowane minimalizmem w designie producenta urządzania - firmy Apple :) Warto dodać, że na iPadzie działać będą aplikacje z iPhona, może on być również użyty jako eBook .


Tablet TouchSmart tm2 - jak widać urządzenie przypomina bardzo notebooka

Prezentacja tabletu iPad - urządzenie przypomina eBooka

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7600475,iPad_jednak_z_kamera_.html


iPad pozwala m. in. surfować po internecie za pomocą przeglądarki Safari, a także czytać ebooki

http://www.apple.com/pl/ipad/features/

Lotto - wyniki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie