Rafał-Kulik Rafał-Kulik
679
BLOG

Polacy nie mają talentu do nauk ścisłych cz. 4

Rafał-Kulik Rafał-Kulik Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 29

W kolejnym odcinku z cyklu "Polacy nie mają talentu do nauk ścisłych", czas na Hugo Steinhausa.


Hugo Steinhaus - ojciec naukowy Banacha (i nie tylko)


Steinhaus urodził się w 1887 roku. Studia rozpoczął we Lwowie, ale potem przeniósł się do Getyngi,
gdzie studiował pod kierunkiem m.in. Davida Hilberta, jednego z największych matematyków w historii. W czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich.

Do Lwowa wrócił na "stałe" w 1920 roku. Tam współtworzył swoje największe dzieło naukowe:
słynną lwowską szkołę matematyczną. To Steinhaus "wynalazł" Banacha, z którym napisał ważne prace z dziedziny analizy funkcjonalnej (najsłynniejsze to twierdzenie Banacha-Steinhausa). Mathematical Genealogy Project podaje, że Banach był studentem Banacha. Ja bym raczej nazwał Banacha
współpracownikiem Steinhausa. Steinhaus miał także za studentów we Lwowie takich słynnych matematyków jak np. Marek Kac, Juliusz Schauder czy Władysław Orlicz.

Druga wojna zastała go we Lwowie, gdzie się ukrywał (był Żydem).

Po drugiej wojnie tworzył wrocławską szkołę matematyczną. Na polu naukowym prwoadził badania w wielu dziedzinach (rzadko spotykana umiejętność). Steinhaus był także bardzo aktywny na polu zastosowań matematyki (w szczególności, zastosowań rachunku prawdopodobieństwa), współpracując z inżynierami, geologami, czy biologami. Np. ze znanym mikrobiologiem Ludwikiem Hirszfeldem pracował nad matematycznym sposobem na dochodzenie ojcostwa. Naukowcy wrocławscy tworzą bardzo silną grupę w dziedzinie zastosowań rachunku prawdopodobieństwa i procesów stochastycznych (w szczególnosći, zastosowania w finansach i ubezpieczeniach). Hugo Steinhaus był także współtwórcą teorii gier (ważne prace z Janem Mycielskim, emerytowanym profesorem w US).


Jednym z doktorantów Profesora Steinhausa był Józef Łukaszewicz, który z kolei był innowatorem w dziedzinie badań operacyjnych. Józef Łukaszewicz, oprócz zajmowania wielu stanowisk w hierarchi uniwersyteckiej ("chwilowa" posada Rektora UWr), był także opozycjonistą, współtwórcą koła KIK we Wrocławiu.

Hugo Steinhaus zmarł w 1972 roku i jest pochowany we Wrocławiu. Na jego nagrobku wyryto sentencję: "Między duchem a materią pośredniczy matematyka". W Instytucie Matematycznym UWr największa sala wykładowa jest nazwana jego nazwiskiem.

Z Profesorem związane jest wiele anegdot, można wiele z nich znaleźć tutaj:

http://prac.im.pwr.edu.pl/~hugo/HSC/HSanegdoty.htm



Więcej o Profesorze można przeczytać tu:

https://uni.wroc.pl/miedzy-duchem-a-materia-czyli-rzecz-o-hugonie-steinhausie/






 

Matematyk. Miłośnik podrózy, gór, kolei, lotnictwa i historii nowożytnej. .

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie