pokolenie89.pl pokolenie89.pl
166
BLOG

Kryzys a narzędzia strategicznego zarządzania fi

pokolenie89.pl pokolenie89.pl Polityka Obserwuj notkę 2

W dzisiejszych czasach możemy w jednej chwili bardzo dużo zyskać, wzbogacić się w sposób nienaturalnie natychmiastowy, czy też prowadzić firmę, która sama na siebie „zarabia”, możemy być bogaci, szczęśliwi i mieć plany na przyszłość.

W dzisiejszych czasach wielu z nas już straciło dużo, inni jeszcze więcej, oszczędności, prestiż firmy czy też nawet samą firmę, czemu? Może kryzys? A może zaślepieni rosnącą hossą na giełdzie nie zauważyliśmy pewnych znaków? No tak, ale można by zadać pytanie: A jak mieliśmy to przewidzieć? Czemu nikt nam nie powiedział, nie uprzedził? 

Światowy kryzys dla wielu z nas dał się już odczuć, ale czy ktoś się go spodziewał na giełdzie „mlekiem i miodem płynącej”? Może i tak, a Ty? Czy w Twojej firmie są przeprowadzane analizy o charakterze strategicznym? Analizy te może i nie uchronią Ciebie i Twojej firmy przed kryzysem, ale na pewno pomogą w przygotowaniu się do niego a nawet pomogą zapobiec tak dotkliwym skutkom, jakie ogarniają teraz cały Świat. Przeprowadzenie analizy SWOT mogłoby wykazać zagrożenie pod postacią kryzysu. W zależności od profilu prowadzonej działalności firma mogłaby się przygotować, tworzyć rezerwy, lokaty na nowo rozdysponować środki finansowe tak, aby były one bezpieczniejsze.

Lecz nie chodzi tu tylko o kryzys. Dla wielu firm kryzysem może być agresywna konkurencja, taka, która zawsze jest o krok dalej, ma lepszą kampanię reklamową czy wprowadza na rynek tańsze produkty. Analiza SWOT jest to jedna z najpopularniejszych technik analizy strategicznego zarządzania, a jej nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich słów strenghts (mocne), weaknesses (słabe), opportunities (szanse), threats (zagrożenia). Analiza ta ujmuje w swoim badaniu szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstwa oraz jego mocne i słabe strony, pomoże w odpowiedzi na pytania takie jak: czym jest organizacja dziś, czym powinna być w przyszłości, jaka jest jej wizja funkcjonowania, czy też jaka powinna być droga lub drogi do dojścia przyszłego, pożądanego stanu oraz jakie w tym celu rozwiązania powinno się wybrać. Pytania mogą być różne, w zależności od obszaru jaki chcemy badać.

 

W dziedzinie zarządzania jest jeszcze wiele różnych narzędzi badania firmy. Jeśli chcemy badać przyszłość lub opłacalność naszej produkcji z uwzględnieniem zmian na rynku, upodobań naszych obecnych i przyszłych klientów czy wszechobecnej konkurencji możemy zastosować macierz BCG (z ang. Boston Consulting Group). Macierz ta przedstawia cztery grupy produktów: gwiazdy – charakteryzują się dużym udziałem w rynku oraz dużym tempem wzrostu, przynoszą duży zysk, jeśli nasz produkt znajduje się w tej grupie to powinniśmy utrzymać lub zwiększyć produkcję. Gwiazdy wymagają jednak dużego nakładu inwestycyjnego, ale ryzyko jest określane jako średnie. Dojne krowy - charakteryzują się: wysokim udziałem w rynku, jednak z uwagi na to, że wartość ich sprzedaży się ustabilizowała, tempo sprzedaży jest niewielkie. Wciąż jednak generują duży zysk operacyjny. Strategią dla nich jest jak najdłuższe utrzymywanie na rynku przy niewielkim nakładzie. Ryzyko dla nich jest ocenione jako niewielkie. Znaki zapytania - zwane też trudnymi dziećmi lub dylematy. Dzielą się na dwie grupy równie niepewne. Pierwsza z nich to wyroby nowo wprowadzane na rynek o niepewnej przyszłości. Do drugiej grupy należą wyroby, których sprzedaż załamała się. W obu grupach konieczne są wysokie nakłady a mimo to ich ryzyko jest jednak wysokie. Mogą przynieść duże zyski i przekształcić się w gwiazdy, ale mogą nie zostać zaakceptowane przez szerszy krąg odbiorców i przemieścić się do grupy psy. Psy - to produkty, których sprzedaż maleje i spada ich udział w rynku, nie ma nadziei na ich rozwój. Należy je stopniowo wycofywać w miarę wprowadzania nowych tak aby nie stworzyć luki na rynku dla konkurencji. Dzięki małej ilości grup produktów nie ma większego problemu z zaklasyfikowaniem naszego produktu do określonej grupy, a następnie wystarczy tylko podjąć określone kroki do maksymalizacji naszego zysku. 

Jeżeli wyżej wymienione i opisane metody nie przynoszą określonego efektu a nasza konkurencja jest lepsza, szybsza i skuteczniejsza, możemy zastosować benchmarking. Benchmarking jest to uczenie się od innych, wykorzystywanie ich doświadczenia. W metodzie tej nie ma ograniczeń branżowych, czyli jeżeli prowadzimy niewielki sklepik zajmujący się sprzedażą detaliczną obuwia i dla zwiększenia sprzedaży wiedząc o wszechobecnych w gazetach ulotek reklamowych super i hipermarketów możemy ogłosić małą ale krzykliwą reklamę swojego sklepiku zachwalając go w ten sam sposób jak to robią duże sklepy- jest to benchmarking funkcjonalny. 

Jest wiele narzędzi zarządzania strategicznego, od nas tylko tak naprawdę zależy czy damy się zaskoczyć nagłym wzrostem waluty, zmianą upodobań naszych klientów czy brakiem zainteresowania naszym produktem. Zarządzanie strategiczne charakteryzuje się badaniem, planowaniem długookresowym, ale w dzisiejszych czasach wszystko tak szybko się zmienia, że warto korzystać z narzędzi często i z uwzględnieniem różnych czynników. Ważne żeby z nich w ogóle korzystać!! Mam nadzieję, że w dzisiejszych zabieganych czasach, wielu z Was będzie chciało stanąć na chwilę i zrobić analizę.

                                                                              Izabela Gałaś, Trójmiasto

Publicyści są członkami Ruchu Młodego Pokolenia - POKOLENIE'89

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka