Liczby...
Ktoś kiedyś zapytał mnie o definicję liczby JEDEN, a ja odpisałem pierwsze co mi przyszło na myśl:
Liczba JEDEN jest symbolem przyporządkowanym
wyizolowanemu obiektowi w wielowymiarowej przestrzeni
zdarzeń. Wszystkie(!) inne liczby są pochodną liczby JEDEN
i wynikają z relacji DODAWANIA (mnożenia) i DZIELENIA (sic!)
Wyizolowany obiekt w wielowymiarowej przestrzeni zdarzeń to była jakaś CAŁOŚĆ będąca fragmentem czegoś większego – stąd możliwość konstruowania liczb większych od JEDEN, a więc możliwość tworzenia liczebników.
Współcześnie powyższe zapiszę tak:
Liczba JEDEN jest figurą stylistyczną wyodrębnioną z tła.
Dla człowieka liczby powstają w świadomości (np. liczenie baranów przed zaśnięciem), ale dla NATURY, a więc Świata jaki JEST – wyodrębnianie dokonuje się samoistnie za sprawą praw NATURY przejawiających się m.in. symetrią.
Liczba czysta – to abstrakt liczebnika oddzielonego od desygnatu.
przykład:
desygnat to JEDEN [baran]
JEDEN to liczba czysta - ile
[baran] jest ciałem liczby - czego
a całość JEDEN [baran] to liczba zwykła: ile-[czego]
porównaj: DWA [barany] :-)
Liczbami zwykłymi zajmują się nauki stosowane m.in. fizyka, chemia, geografia, ale także ekonomia i ekonomika w których ciałem liczb są pieniądze i towary; jak również historia, w której ciałem liczby jest liczebność (np. armii) i datowanie.
Liczbami czystymi zajmuje się „matematyka” i informatyka (przetwarzanie cyfrowe). Słowo „matematyka” napisałem w cudzysłowiu w celu wyodrębnienia „matematyki” z matematyki wielowymiarowej liczb mianowanych, w której liczby czyste są tylko podzbiorem, działem czegoś znacznie większego – a więc TŁA.
Ja gdy w swoich poprzednich listach pisałem o trójkach liczb naturalnych a, b, c, które spełniają równanie a2 + b2 = c2
- to pisałem o liczbach czystych nie mających mianowania (ciała liczby), jednakże nie oznacza to, że liczby czyste nie mają ciała w ogóle, bowiem mają.
Ciałem liczby czystej jest umiejscowienie wyrażane np. liczbą porządkową określającą ‘miejsce w szeregu’ według wybranego wzoru porządkującego..
Ciałem liczby czystej jest także jej wymiar.
Liczby naturalne (ale nie tylko naturalne) można porządkować dowolnie: z powtórzeniami (w których ta sama liczba używana jest więcej niż raz) i bez powtórzeń.
Można to zrobić tak jak Eratostenes dla wybranej ilości n2
Porządek Eratostenesa polega na tym, że wpisuje się kolejne liczby naturalne w wierszu dotąd, aż uzyska się zapełnienie wiersza, a pierwsza liczba w nowym wierszu jest kontynuacją i ma numer o jeden większy od ostatniego numeru w wierszu przeliczonym.
Porządkować liczby można też metodą Hilberta.

Ta metoda polega na wypełnieniu powierzchni kwadrata nie przecinającą się linią ciągłą (bez odrywania ołówka od kartki) w taki sposób, by linia przechodziła przez środki wszystkich kwadratów elementarnych numerowanych kolejnymi liczbami.
Porządkować liczby można na dowolnie wiele sposobów, które badał Robakks siedząc na dachu Wszechświata.
Powyższy list był napisany kilka dni temu, ale jest nieskończony, więc go nie publikowałem – a równocześnie nie miałem weny by go skończyć, bo zajmowałem się czymś innym:
budową przybudówek (narzędziowej i WC) na ogrodzie działkowym, a w wolnych chwilach badaniem liczb pierwszych.
Dzisiejszy sen skłonił mnie by wysłać tak jak jest. Treści snu nie pamiętam, lecz kończył się monotonnie wypowiedzianą frazą – monotonnie, a więc bez modulacji:
to tak jakby z zegarka ktoś powyciągał unikatowe trybiki i dziwił się, że zegarek
(1)stoi (2)nie chce chodzić
Jeden i dwa zachodziły na siebie równocześnie, podobnie jak dwa nałożone na siebie odcinki, które jednym końcem się pokrywają, a drugim rozdwajają...
W następnych listach zmienię formułę: najpierw będzie twierdzenie, a potem dowód i wyjaśnienie... :)
image do posta: 2.10.2011 08:14
Inne tematy w dziale Technologie