0 obserwujących
7 notek
8040 odsłon
  418   0

Kasa czy ludzkie zdrowie lub życie.

Odpady na podtarnowskich polach / fot. Lucyna Litwin
Odpady na podtarnowskich polach / fot. Lucyna Litwin

Niektóre z metali ciężkich są niezbędne dla organizmu, ale gdy jest ich nadmiar powodują nieodwracalne zmiany. Jak więc możemy do naszego organizmu „dostarczyć” metale ciężkie i co powoduje, gdy występują w nadmiarze.

 Kadm – dostaje się do organizmu wraz z powietrzem lub tym co jemy, najlepiej wchłania się przez układ oddechowy i odkłada się głównie w wątrobie i nerkach. Z roślin najlepiej przyswaja go tytoń. Kadm i jego związki zostały uznane przez Międzynarodową Agencję do Walki zRakiem (IARC) za czynniki rakotwórcze u ludzi. Osłabia układ odpornościowy, uszkadza nerki, rozmiękcza kości, powoduje osteoporozę,zaburza metabolizm wapnia, fosforu, witaminy D oraz cukromocz.Działanie kadmu jest zależne nie tylko od jego stężenia w powietrzu, ale także od czasunarażenia na jego działanie.

Pytanie więc, czy ludzie Ci gdy zobaczyli, iż w nerkach padłych kur jest 10-krotne przekroczenie norm (w wątrobie było ich dużo mniej, ale też niemało), nie mieli powodu się bać. Człowiek waży dużo więcej niż kura, więc dłużej trwa zanim zobaczymy objawy.

Chrom - może być wchłaniany do organizmu człowieka w trakcie oddychania, przez przewód pokarmowy oraz przez skórę. W niewielkich ilościach i w określonej formie (poziomie utlenienia) jest potrzebny naszemu organizmowi. Natomiast, gdy mamy kontakt (szczególnie długotrwały) z Chromem Cr(VI) wtedy zaczynają się kłopoty. Gdy nasz organizm zostanie nim mocno skażony wystąpić mogą następujące objawy: wymioty, biegunka, skaza krwotoczna, krwawienia z przewodu pokarmowego, wstrząs sercowo-naczyniowy. Gdy zobaczymy na skórze (szczególnie na wystających kostkach rąk, czy przedramienia) podrażnienia w formie wrzodu lub otworu. Gdy występują u nas lub naszych dzieci, ciągłe zaczerwienienia gardła, podrażnienie spojówek, obrzęki gardła, krwawienie z nosa lub inne problemy z nosem, gdy zaczynają się często pojawiać zapalenia zatok, polipy nosa. Wtedy możemy zacząć się niepokoić. Gdy mamy długotrwały kontakt z tym związkiem, możemy również spodziewać się raka płuc (nie nastąpi to od razu, ale co najmniej po 20 latach).

Czemu o tym wspominam, bo w wynikach badań gleby nastąpił wzrost poziomu tego pierwiastka. Biorąc pod uwagę błąd pomiaru wielkość ta wzrosła prawie o 100%.

Cynk – dostaje się do organizmu wraz z powietrzem lub tym co jemy. Jako pierwiastek spełnia w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje. Sam w sobie nie jest szkodliwy, ale blokuje przyswajanie innych potrzebnych nam pierwiastków. A gdy następuje ich niedobór lub brak spodziewać się możemy:anemii, ograniczenia wzrostu i płodności, migren, chorób układu krążenia, czy osteoporozy.

Czemu o tym wspominam, bo w wynikach badań gleby nastąpił wzrost poziomu tego pierwiastka przeszło 3-krotnie.

Miedź –występuje w wielu spożywanych przez nas produktach mięsie, orzechach, owocach i warzywach, grzybach, produktach pełnoziarnistych, a także w wodzie pitnej, dostarczanej miedzianymi rurami, niektóre z leków (suplementów diety) również zawierają miedź. Jest nam potrzebna do życia, gdy nam jej brakuje, brakuje nam energii, cierpimy na anemię czy reumatyzm, mogą nam zacząć wypadać włosy, zaczynamy być drażliwi, mamy depresję i nerwobóle. Wspomniany wcześniej cynk blokuje przyswajanie tego pierwiastka w organizmie. Ale nie możemy też przesadzać w drugą stronę bowiem długotrwałe spożywanie żywności o podwyższonej zawartości miedzi wiąże się z ryzykiem zatruć (szczególnie u dzieci i niemowląt). Nadmiar miedzi w diecie wiąże się przede wszystkim ze zmianami w wątrobie, a w następnej kolejności z uszkodzeniem nerek, tkanki mózgowej oraz naczyń wieńcowych i mięśnia sercowego. Miedź naturalnie występuje w wielu spożywanych przez nas produktach mięsie, orzechach, owocach i warzywach, grzybach, produktach pełnoziarnistych, a także w wodzie pitnej, dostarczanej miedzianymi rurami.

Czemu o tym wspominam, bo w wynikach badań gleby nastąpił wzrost poziomu tego pierwiastka przeszło 2-krotnie.

Rtęć – o jej szkodliwości każdy z nas wie doskonale, a w wynikach badań gleby nastąpił wzrost poziomu tego pierwiastka prawie 10-krotnie.

Podsumowując, dzięki temu, że odpady krążą sobie w naszym kraju bez właściwego nadzoru. Bo czy biorąc pod uwagę to, że taki przypadek jak ten uznany został za coś całkowicie normalnego i choć tego typu przypadków jest w Polsce (nagłośnionych), nikt nic nie robi by zmienić ten stan. Podziękujmy naszym władzom i politykom (w tym z opozycji), że nasze zdrowie i życie mają … tam gdzie mają. Za kilka lub kilkanaście lat, choć kto wie może dopiero w następnym pokoleniu wydamy masę pieniędzy by walczyć ze skutkami,  ale w sumie czym się przejmować w końcu zapłacimy za to my, a nie „oni”. 

 

 

 

 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale