Trwa proces pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a Jarosławem Kaczyńskim w kontrowersyjnej sprawie prywatyzacji służby zdrowia. Prawdopodobnie dziś zapadnie wyrok. Tymczasem jak informuje lokalny portal internetowy LM.PL wojewoda wielkopolski Piotr Florek (partyjny kolega marszałka Komorowskiego jeszcze z czasów SKL) szykuje rewolucję w systemie ratownictwa medycznego.
Sprawa jest bardzo kontrowersyjna. Wojewoda Florek już ogłosił, iż wraz z rozpoczęciem następnego roku, w strukturach Centrum Powiadamiania Ratunkowego w czterech subregionach województwa Wielkopolskiego, pokrywających się z terenem byłych województw (konińskim, kaliskim, leszczyńskim i pilskim) będzie miała miejsce radykalna redukcja rejonów operacyjnych: uwaga z 35 dotychczas działających do 5. CPR-y mają pozostać tylko w stolicy Wielkopolski – Poznaniu oraz czterech niegdysiejszych miastach wojewódzkich: Koninie, Kaliszu, Lesznie i Pile. W każdym takim ośrodku ma stacjonować po 25 karetek. Znikną miedzy innymi pogotowia w Turku i Kole. W sierpniu zostanie ogłoszony przez NFZ konkurs na obsługę nowych jednostek.
Plany wojewody budzą poważne obawy środowisk samorządowych, a także kadry zarządzającej powiatowymi instancjami służby zdrowia. Cytując za LM.PL Krzysztofa Bestwinę, dyrektora szpitala w Turku: (…) „Centralizacja spowoduje, że małe szpitale zostaną wykluczone. Nikt z nas nie jest w stanie spełnić wymogu, co do ilości karetek. Zapowiada się kolejna walka o pogotowie.”
Z kolei Barbara Graczyk-Malińska, szefowa ZOZ-u w Kole zwraca uwagę na chaos organizacyjny. (…) Te duże regiony miałyby sens, gdybyśmy je wcześniej przygotowali. Jest połowa roku. Mamy pozatrudnianych ludzi i nie wiemy, co z nimi zrobić. (…) Właśnie piszę program naprawczy dla szpitala. Nie dość, że mamy kłopoty finansowe i organizacyjne, to jeszcze i z tym mam sobie poradzić – dodaje.
Wojewoda wielkopolski nie wyklucza, że usługi z zakresu ratownictwa medycznego będą świadczyły konsorcja, obejmujące dotychczasowe stacje pogotowia. Z pomysłem tym nie chcą się zgodzić szefowie powiatowych szpitali, powołując się na argumenty formalno-prawne oraz konflikty istniejące w środowisku.
W zakresie jakości oferty świadczonych usług medycznych, w subregionie konińskim największymi kwalifikacjami legitymuje się szpital w Koninie. Szefowa tego ośrodka Barbara Szeflińska zamierza wystartować w konkursach na usługi w dziedzinie ratownictwa medycznego. Sęk jednak w tym, że obawia się prywatnej konkurencji.
Warto wysłuchać słów, które ma do powiedzenia Szeflińska: (…) „Na rynku są już prywatne firmy, które szykują się, by gro tych rejonów przejąć. Posiadają potencjał, ludzi, środki i są w stanie to zorganizować. To jest zagrożenie dla wszystkich.” A więc jednak mamy do czynienia z planowaną prywatyzacją.
A tymczasem wojewoda wielkopolski Piotr Florek, to prominentny funkcjonariusz regionalnej Platformy Obywatelskiej. Co ciekawe działał jeszcze w strukturach Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i był kolegą partyjnym Bronisława Komorowskiego. Szczególnie mocno współpracował z senatorem (a ówcześnie posłem) Ireneuszem Niewiarowskim, blisko zaprzyjaźnionym z marszałkiem Komorowskim. Florek, to najbliższe otoczenie Niewiarowskiego i swego czasu jeden z jego najbardziej oddanych współpracowników.
Podczas niedawnej wizyty Komorowskiego w Licheniu na uroczystościach z okazji dorocznej pielgrzymki sołtysów, animatorem tego wydarzenia był właśnie Niewiarowski. Tajemnicą poliszynela jest, iż w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych Florek ustąpił Niewiarowskiemu miejsca na liście senatorskiej PO. W zamian za to został wojewodą wielkopolskim. Rekomendował go premierowi Tuskowi członek prezydium zarządu krajowego PO poseł Tomasz Nowak i nie kto inny tylko senator Niewiarowski.
Zarówno Niewiarowski, jak i wprowadzający do wielkopolskiej służby zdrowia rynkowe mechanizmy wojewoda Florek są dobrze znani Bronisławowi Komorowskiemu z czasów ich wspólnej działalności w SKL-u.
Romano Manka-Wlodarczyk
Źródło: http://www.konin.lm.pl./aktualnosci/informacja/55975/Straca-stacje-pogotowia
Autor jest socjologiem, zajmuje się analizami z zakresu filozofii polityki i socjologii polityki oraz obserwacją uczestniczącą. Interesuje go zwłaszcza fenomenologia, a także hermeneutyka. Jest redaktorem naczelnym Czasopisma Eksperckiego Fundacji FIBRE oraz członkiem zarządu tej organizacji. Pełni również funkcję dyrektora zarządzającego Instytutu Administracja.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka