Kurier z Munster Kurier z Munster
54
BLOG

Komorowski daje się wpuszczać w temat…

Kurier z Munster Kurier z Munster Polityka Obserwuj notkę 10

 

Norbert Maliszewski pyta, kto jest makiawelistą, antycypując strategię wyborczą sztabowców PiS-u, która ma się sprowadzać do zakwestionowania metamorfozy Jarosława Kaczyńskiego i udowodnienia mu kłamstwa. Ocena strategii pr-owców PO jest słuszna, ale ocena jej wpływu na ewentualne zachowania wyborców daleko przeceniona.

Przypomnę tylko w jakimś stopniu analogiczną sprawę słynnego magisterium Aleksandra Kwaśniewskiego. Tam sytuacja była jeszcze bardziej oczywista. Kwaśniewski kłamał ewidentnie, a jednak na ludzi to nie podziałało. Dlaczego?

Nazywam to „zahartowaniem” opinii publicznej. W Polsce opinia publiczna jest odporna na kłamstwa polityków. Ludzie zdążyli się już do tego przyzwyczaić. Sami politycy mocno na to pracowali… W świadomości politycznej politycy występują najczęściej jako kłamcy. A więc zachowanie Kaczyńskiego pewnie zostanie zbagatelizowane.

Kaczyński na temacie służby zdrowia może więcej zyskać, a PO więcej stracić. Gdyby było inaczej sztab Kaczyńskiego nie odwoływałby się od niekorzystnych wyroków, zamykając ostatecznie sprawę, tymczasem proces jest wyraźnie medialnie celebrowany. Sam wyrok zamyka problem jedynie w rozumieniu procesowym, w wymiarze zaś debaty publicznej dyskusja może nadal trwać i przysparzać Kaczyńskiemu kolejnych punktów, gdyż w kwestii prywatyzacji służby zdrowia zachowanie PO nie jest jednoznaczne, a stanowisko wyraźnie fluktuowało. Przekaz jaki z tej sytuacji popłynie będzie niejasny, a jeżeli Kaczyńskiemu uda się narzucić temat służby zdrowia podczas debat (co chyba już się stało), to zadziała to na jego korzyść. Takie pole dyskusji uderzy, bowiem w liberalizm Platformy i „odgrzeje”, dychotomię polski liberalnej – polski solidarnej, na której PiS pięć lat temu wygrał.

Gra PO jest ryzykowna. Ugrupowanie to nie jest cnotliwe pod względem prawdomówności i PiS może w tym kontekście przypomnieć konkretne fakty.

 

Romano Manka-Wlodarczyk

Autor jest socjologiem, zajmuje się analizami z zakresu filozofii polityki i socjologii polityki oraz obserwacją uczestniczącą. Interesuje go zwłaszcza fenomenologia, a także hermeneutyka. Jest redaktorem naczelnym Czasopisma Eksperckiego Fundacji FIBRE oraz członkiem zarządu tej organizacji. Pełni również funkcję dyrektora zarządzającego Instytutu Administracja.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka