Aleksandra Jakubowska wraca z wielkim hukiem do życia publicznego. W związku z tym naszły mnie wspomnienia. To się działo w latach 1990 – 1994. W Zielonej Górze powstała prawicowa „Gazeta Nowa”, która mogła wychodzić do dziś. Jednak prawicowi ojcowie założyciele zbłaźnili się potwornie i czytelnicy totalnie odwrócili się tyłem do tytułu prawicowego. Gazetę kupił „Głos Wielkopolski”, ale to też jej nie pomogło. Została sprzedana następnemu biznesmenowi prawicowemu, który nazwał ją „Codziennym Expressem Zachodnim”. Redaktorem Naczelnym została znana dziennikarka Halina Ańska. Przejęła władzę po doktorze prasoznawstwa Andrzeju Bucku.
Byłem wówczas zastępcą sekretarza redakcji. Okazało się wtedy, że mózg strategii oraz rozwoju „Expressu Zachodniego” znajduje się w Warszawie, w rękach Aleksandry Jakubowskiej i Jacka Snopkiewicza. Krążyły legendy o wysokich gażach tej pary fachowców. Rewolucji jednak nie było.
Pewnego razu przyjechał ze Stolicy red. Jacek Snopkiewicz i wygłosił na zebraniu zespołu redakcyjnego wykład na temat dziennikarstwa. Uderzyło mnie, że taki doświadczony dziennikarz nie mówi z głowy, tylko z kartki. Po zebraniu red. Jacek Patalas powiedział mi, że red. Snopkiewicz podczas spotkania z zespołem zapytał go, „który to jest Zbigniew Ryndak? Jak on może pisać takie felietony o Wałęsie?”
No i życie toczyło się dalej. Któregoś razu, późnym wieczorem, kiedy miałem dyżur w sekretariacie, zadzwonił z Warszawy red. Jacek Snopkiewicz. Jak usłyszał, „że to ja” – natychmiast zażądał połączenia z red. naczelną Haliną Ańską. Nie miałem takiej technicznej możliwości i powiedziałem, niech sam zadzwoni. Rzucił słuchawką. Ani be, ani me, ani kukuryku. Taka była nasza współpraca.
Prawicowej gazety nie uratowała „lwica lewicy”. Zaszkodzili jej też następni spadochroniarze z Warszawy. Dziś nie ma już śladu po tamtych inicjatywach. Starania o własną gazetę w Zielonej Górze zaprzepaściło również Porozumienie Centrum z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Pozostały mgliste wspomnienia. A mogło wszystko potoczyć się zupełnie inaczej.
Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka