138 obserwujących
5247 notek
1998k odsłon
  24   0

PGE, TV, EKSTRALIGA, OSZCZĘDNOŚCI?

We Wrocławiu odbyło się podsumowanie sezonu 2022 w wykonaniu Betardu Sparty Wrocław. Wbrew wynikowi nastroje bynajmniej nie minorowe, bo zespół już myśli o sezonie 2023. Prawdziwego mistrza poznaje się po tym, jak podnosi się po porażce. Zeszły sezon niewątpliwie był po prostu zły dla klubu, który swoje mecze rozgrywa na „Stadionie Olimpijskim” (nazwa paradoksalna jak na speedway, ale jaka piękna…). Wrocławianie całkiem serio myślą o powrocie na tron i mają ku temu wszelkie dane, choć oczywiście łatwo nie będzie. Lublin ma kolosalny budżet i mocny skład, mimo osłabień. Jedno jest pewne. Sparta nie będzie czekać na ponowny tytuł mistrza kraju 15 lat jak ostatnio (2006-2021). Będzie to dużo, dużo krócej.

Jednak tak naprawdę dziś nie o tym.

Jest zima. W słynnej scenie pewnego reportażu z okresu PRL na pytanie reportera do jakiejś kobity na melinie: „Nie zimno tu Pani, tak bez ogrzewania?” jejmość odpowiada: „Zima – to zimno”… Ale skoro jest zima, to siłą rzeczy myślimy o… prądzie. No, może niektórzy myślą o herbacie z prądem i to też jest jakiś pomysł, ale o tym prawdziwym prądzie, a w zasadzie jego oszczędzaniu myśleć trzeba poważnie. Oto sponsor tytularny PGE Ekstraligi, czyli Polska Grupa Energetyczna prowadzi – i słusznie – kampanię oszczędzania energii. Czy zwróci się z apelem do PGE Ekstraligi o przyłączenie się do programu? W jaki sposób? Choćby przez zredukowanie świateł na stadionach np. do 1200 luksów. Tyle akurat wystarczy na potrzeby transmisji telewizyjnej, tymczasem obecne wymogi jasno określają, że ma być 1800 luksów. Czy jednym z pomysłów dla oszczędzania prądu nie może być na przykład rezygnacja z realizacji magazynu pomeczowego w TV (po niedzielnym meczu)? Ten magazyn to przecież ponad dwie godziny świecenia na stadionie pełnego światła! Albo też włączanie światła na potrzeby telewizji dopiero na godzinę przed meczem, a nie znacznie wcześniej.

Podsyłam te pomysły, bo wiem, że państwowa PGE poważnie traktuje kwestię oszczędzania energii w czasie kryzysu energetycznego i trwającej wojny za naszą wschodnią granicą, która ten kryzys potęguje - a która jeszcze potrwa, niestety, długo. Myślę, że są to postulaty dla Ekstraligi, ale także dla telewizji – bo o nią głównie chodzi – absolutnie do spełnienia! A więc, Panowie Decydenci?

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (05.12.2022)

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale