Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
36
BLOG

SUPER - TRENER, ALE SKANDALISTA...

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Sport Obserwuj notkę 0

Lecąc do Waszyngtonu- gdzie pisze ten tekst - nie myślałem, że utnę tam pogawędkę z jednym z najbardziej znanych niemieckich trenerów. Christoph Daum - o nim mowa. Trener świetny, ale też bohater licznych skandali: zarówno sportowych jak i zupełnie niesportowych. Nie mając 40 lat zdobył niespodziewanie mistrzostwo Niemiec z VfB Sttudgart i wywalczył awans do Pucharu Europy (dziś: Liga Mistrzów). I wtedy wydarzył się pierwszy skandal, dzięki któremu „zyskał” swoistą sławę nie tylko nad Renem, ale również nad Tamizą: w meczu z Leeds United już w I rundzie PE puścił na boisko wbrew przepisom 4 cudzoziemców. Niemiecki klub zdyskwalifikowano, tak jak lata później warszawską Legię za wystawienie Bartosza Bereszyńskiego w meczu z Celitkiem Glasgow. Po tej kretyńskiej pomyłce brytyjski tabloid „The Sun” z Dauma zrobił złośliwie „Dumba”, czyli Krzysztofa Głupiego. Jednak trenerem był naprawdę dobrym, skoro z klubami z Niemiec, Turcji i Austrii zdobył 8 trofeów, a na 611 meczów przegrał tylko 164. Jednak najważniejszy mecz życia stoczył dopiero ostatnio: wygrał z rakiem, a że był to mecz wyjątkowo trudny świadczy fakt, że przez 2 dni był w śpiączce.

Potrafił z zawodników, którzy nie zarabiali najwięcej w Bundeslidze tworzyć świetne zespoły. W ciągu 4 sezonów pracy z Bayer Leverkusen aż 3 razy wywalczył tytuł wicemistrza Niemiec. W końcu doceniła go niemiecka federacja i podpisała z nim umowę. Tak Daum spełnił swe marzenie i został selekcjonerem jednej z najbardziej utytułowanych reprezentacji świata. Rzecz w tym , że w końcu… nie został, a to dzięki kolejnemu skandalowi, tym razem już nie związanego ze sportem. Wyszła na jaw orgia z prostytutkami i kokainą z jego udziałem. W ojczyźnie dostał praktycznie, jak to się tam mówi „Berufsverbot”, czyli zakaz pracy. Skorzystała na tym Turcja: przed skandalem i po skandalu Niemiec pracował z Besiktasem Stambuł, ale też jego lokalnym rywalem Fenerbachce i wreszcie z Bursasporem. W sumie nad Bosforem Daum spędził 7 lat.

Do mnie mówi, że polski futbol ma potencjał większy niż wyniki. Gadamy też, że Niemcy z ostatnich 2 Mistrzostw Świata wracały do domu już po fazie grupowej. Kiedy mówię, że nasza reprezentacja po raz pierwszy od 36 lat wyszła z grupy na Mundialu, jednak kibice byli źli za styl, jaki prezentowała, Daum mi przerywa i podkreśla, że styl stylem, ale w piłce liczy się wynik. Skądinąd jak na skandalistę sporo mówi - może właśnie dlatego? - o roli żony i rodziny.

A swoją drogą po skandalu z panienkami i „ koką” kadrę Niemiec przejął Rudi Voeller, mistrz świata z 1990 roku jako piłkarz i doprowadził ją do wicemistrzostwa świata w 2002. Gdyby nie orgietka, być może z tego tytułu cieszyłby się Daum.
Ale i tak Herr Daum to szczęściarz. I to jaki! Urodził się przecież w dawnej NRD, w komunistycznych wschodnich Niemczech, ale jego rodzina zdążyła się przeprowadzić do NRF - zachodnich Niemiec przed zbudowaniem Muru Berlińskiego...

*tekst ukazał się w „Polska Times” (02.10.2023)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport