Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
12
BLOG

ZAWODOWA I LIGA CZYLI KONIECZNY PODZIAŁ TORTU

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Sport Obserwuj notkę 0

„Fiat” czyli stało się! I liga żużlowa - w ślad za piłkarską i siatkarską - staje się zawodowa. Przynajmniej z nazwy. Oby też z treści. Przed „nadzorem właścicielskim”, czyli Ekstraligą duże wyzwanie. Wyliczę w punktach:
1.    Poprawa infrastruktury stadionów,
2.    Wprowadzenie wyższych standardów obsługi kibiców,
3.    Rozbudowa struktur klubowych (choćby osoby odpowiedzialne za marketing, kontakty ze sponsorami, kontakty z kibicami).
Najważniejsze jednak zostawiłem na koniec: tym największym wyzwaniem jest zmniejszenie różnic budżetowych między klubami Ekstraligi i I Ligi. Na razie jest to przepaść. I ta przepaść jest dysfunkcjonalna. Szkodliwa po prostu. Jakoś nie sądzę – i pewnie nikt nie sądzi – żeby prezesi klubów Ekstraligi w związku z nadchodzącymi Mikołajkami i Bożym Narodzeniem zmienili się właśnie w świętych Mikołajów i zechcieli się łaskawie podzielić 60 milionami, które dostają z Canal +. Skoro na to nie liczymy, to trzeba inaczej rozegrać kolejny przetarg na prawa telewizyjne. Odbędzie się on za dwa lata. Dla dobra naszej dyscypliny powinno się zaoferować telewizjom, które będą konkurować o prawa transmisji TV - pakiet , uwaga, do obu lig! To „oczywista oczywistość”, bo jest to zgodne z interesem „czarnego sportu”. Jednak fundamentalne pytanie jest takie czy zgodzą się na to kluby Ekstraligi? Czy władze najlepszej żużlowej ligi świata potrafią to na nich wymusić? Czy poszczególne kluby zrozumieją, że w imię rozwoju speedwaya powinny ograniczyć swoje oczekiwania finansowe i zgodzić się – podkreślam: nie teraz, ale po kolejnych dwóch latach! – na przekazanie części bardzo dużego przecież tortu finansowego klubom I Ligi !?

Oby tak się stało. Chciałbym wierzyć, że tak się stanie. Chciałbym, żeby prezes Wojciech Stępniewski i jego team potrafili przekonać „Wielką Ósemkę” Ekstraligi do wzniesienia się ponad swoje, nawet najbardziej uzasadnione, ale jednak partykularne interesy.

I to przekonywanie powinno zacząć się już teraz…

*tekst ukazał się na portalu interia.pl (20.11.2023)

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport