Blog
Silna Polska w Europie Narodów
Ryszard Czarnecki
Ryszard Czarnecki Eurodeputowany. Polityk PiS.
111 obserwujących 2866 notek 1383063 odsłony
Ryszard Czarnecki, 11 lutego 2018 r.

Berlin: nowy rząd

427 17 0 A A A

Jeśli tylko członkowie niemieckiej socjaldemokracji zatwierdzą w głosowaniu internetowym ponowną „Wielką Koalicję”, to znowu będziemy mieć „czarno-czerwony” rząd w Berlinie. Wynik głosowania wydaje się być przesądzony, choć w ostatniej chwili do SPD zapisują się nowi członkowie tylko po to, aby w głosowaniu powiedzieć rządowi Merkel i Schulza „Nein!” (co najmniej dwadzieścia parę tysięcy).


Rząd RFN będzie rządem kontynuacji, ale ze znacznie słabszą Angelą Merkel jako kanclerzem. W wyniku wewnętrznego przeciągania liny w obozie CDU-CSU Merkel musiała skapitulować i oddać jednemu ze swoich największych oponentów, byłemu premierowi Bawarii Horstowi Seehoferowi prestiżowe, ale też kluczowe w polityce imigracyjnej stanowisko szefa MSW. A właśnie ten Bawarczyk był jednym z najsurowszych krytyków szerokiego otwarcia przez Frau Kanzlerin niemieckich wrót dla imigrantów. Do rządu wejdzie jako szef MSZ – dla nas niestety – lider SPD Martin Schulz. Ale on też bardzo osłabł, bo zmuszono go do rezygnacji z funkcji szefa SPD i nie będzie nawet wicekanclerzem. Tę tekę obejmie też socjalista i nowy minister finansów Olaf Scholz, co z kolei drażni CDU. Nowy rząd Niemiec będzie prawdopodobnie słabszym gabinetem niż trzeci rząd Merkel i na pewno bardziej profederalistycznym...

*komentarz ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie" (10.02.2018)
*Poniżej zamieszczam również moje wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej”. Pytał redaktor Michał Kolanko (08.02.2018).


Mając do wyboru wierność własnym poglądom i lojalność wobec mojego kraju, a pokajanie się – a takie sugestie były mi oficjalnie i nieoficjalnie przedstawiane – wybrałem to pierwsze. Jestem pewny, że tak zrobiłaby większość Polaków - komentuje w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” Ryszard Czarnecki, który w środowym głosowaniu został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego PE.

- Te same środowiska polityczne, które zainicjowały osiem debat na temat Polski, a teraz zdecydowało o dziewiątej debacie pod koniec lutego, te same środowiska które przeforsowały antypolską rezolucję w listopadzie, te same środowiska zażądały mojego odwołania - ocenia Czarnecki.

Za odwołaniem Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego w głosowaniu tajnym opowiedziało się 447 europosłów. Przeciwko było 196. 30 wstrzymało się od głosu, ale nie byli oni liczeni do stwierdzenia wymaganej większości dwóch trzecich.

Głosowanie było konsekwencją konfliktu między Czarneckim a europosłanką Platformy Obywatelskiej Różą Thun. Po jej występie w materiale francusko-niemieckiej telewizji Arte, polityk PiS porównał ją do szmalcownika. - Moja wypowiedź o Róży Thun była przeznaczona dla mediów krajowych. Do tej pory PE nigdy nikogo nie odwołał za wypowiedź w kraju – podkreśla Czarnecki.


- Za brutalne wypowiedzi konsekwencji nie poniósł Guy Verhofstadt, pan Manfred

- Za brutalne wypowiedzi konsekwencji nie poniósł Guy Verhofstadt, pan Manfred Weber w kontekście imigrantów użył słowa Endlosung, też nie poniósł żadnej konsekwencji. To pokazuje, że tu chodziło tylko o pretekst do uderzenia w Polskę. Nie jest powiedziane, że zastąpi mnie Polak. Teraz tu słyszymy z frakcji Zielonych i Liberałów, że stanowisko nie przypadnie Polakowi. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera żądanie tajnego głosowania w Parlamencie zgłoszone przez EPL (Europejską Partię Ludową). Z tego co wiemy nastąpiło to z inicjatywy europosłów PO i PSL, którzy chcieli ukryć głosowanie przeciwko mnie w PE – mówi nam Czarnecki.

Czarnecki pozostaje posłem do PE, ale nie będzie już pełnił funkcji wiceprzewodniczącego ani członka Prezydium.

Na Twitterze były wiceprzewodniczący podziękował za „wsparcie i solidarność”.
Opublikowano: 11.02.2018 08:50. Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 08:57.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister – członek Rady Ministrów; wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @OBSERWATOR24 Dziękuję, niedługo wydam książkę z takimi właśnie reportażami.
  • @TEODOR49 Dziękuję za dobre słowa.
  • @MAREK.W Dziękuję za miłe słowa. Co do Rosji: niestety, znacznie dłużej niż rok...

Tematy w dziale Polityka