6 obserwujących
158 notek
279k odsłon
1538 odsłon

Nie żyje Romuald Lipko. Lider "Budki Suflera" miał 69 lat

Romuald Lipko nie żyje. Muzyk miał 69 lat. Fot. arch. PAP
Romuald Lipko nie żyje. Muzyk miał 69 lat. Fot. arch. PAP
Wykop Skomentuj32

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów i instrumentalistów zmarł po ciężkiej walce z rakiem. Romuald Lipko miał 69 lat, "Budka Suflera" straciła autora muzycznego największych polskich przebojów rozrywkowych. 

O śmierci polskiego muzyka poinformował zespół w mediach społecznościowych. - Dnia 6 lutego koło północy, po przegranej walce z nowotworem, odszedł Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI w., współtwórca i kreator zespołu Budka Suflera, autor wielu wielkich polskich przebojów - czytamy w oświadczeniu "Budki Suflera".

- Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiają Rodzina i przyjaciele z zespołu "Budka Suflera" - dodano. 


Romuald Lipko urodził się w Lublinie. W latach 70. związał się z "Budką Suflera", doskonale kojarzoną przez polskich słuchaczy do dziś. Tam zaczynał karierę jako basista, później grał na instrumentach klawiszowych i komponował. Napisał niemal wszystkie hity zespołu: "Jolka, Jolka", "Bal wszystkich świętych", "Za ostatni grosz", "Takie tango" czy "Moja Alabama" i "Ratujmy, co się da". 


Komponował i współpracował z największymi gwiazdami polskiej estrady, m.in. z Anną Jantar w piosence "Nic nie może przecież wiecznie trwać", Maryli Rodowicz ("Tak nam słodko, tak nam gorzko"), Izabeli Trojanowskiej ("Wszystko, czego dziś chcę"), Urszuli ("Dmuchawce latawce wiatr"). Jego utwory z płyty "Przeboje Romualda Lipko" - wydanej w 2005 roku - śpiewały ikony sceny muzycznej, m.in. Anna Jantar, Izabela Trojanowska, Urszula, Irena Santor, Zdzisława Sośnicka i Maryla Rodowicz.


W 2014 roku "Budka Suflera" zakończyła działalność. Współpraca Lipko z wokalistą Krzysztofem Cugowskim na dobre przeszła do historii polskiej muzyki. Po pięciu latach zespół wrócił na estradę z nowym składem, przy mikrofonie z Robertem Żarczyńskim. W 2014 roku Lipko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. 


GW

Wykop Skomentuj32
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura