9 obserwujących
308 notek
484k odsłony
  809   0

"Szansa na sukces". Alicja Szemplińska z The Voice Poland pojedzie na Eurowizję 2020

Alicja Szemplińska, fot. materiały prasowe TVP
Alicja Szemplińska, fot. materiały prasowe TVP

Alicja Szemplińska zwyciężyła w finale "Szansy na sukces" i będzie reprezentować Polskę na tegorocznej Eurowizji w Rotterdamie. 17-latka w ub. roku wygrała 10. edycję The Voice of Poland. 

W związku z tym, że Polska odnosi większe sukcesy na Eurowizji Junior niż na tej dla dorosłych, szef TVP Jacek Kurski postanowił, że eliminacje do konkursu będą odbywały się tak, jak ma to miejsce w wersji dziecięcej, czyli na antenie TVP2 w programie "Szansa na Sukces".

W odcinku finałowym o reprezentowanie Polski na Eurowizji walczyło trzech wykonawców, którzy zwyciężyli w poszczególnych odcinkach eliminacyjnych. Oprócz Alicji Szemplińskiej, w gronie finalistów znalazła się również Kasia Dereń oraz pochodzący z Czech Albert Černý.

Na wyniki złożyło się głosowanie telewidzów oraz jurorów w składzie: Grzegorz Urban, Konrad Smuga oraz Anna Cyzowska – Andura. Michał Szpak, Cleo oraz Gromee. Finaliści w pierwszej części "Szansy Na Sukces" wykonali covery eurowizyjnych utworów. Kasia Dereń zaśpiewała "Satelite" Leny (zwyciężczyni Eurowizji 2010, Niemcy) Alicja Szemplińska utwór "Euphoria" Loreen (zwyciężczyni Eurowizji 2012, Szwecja) natomiast Albert Černý zaśpiewał eurowizyjne "Fairytale" Alexandra Rybaka (zwycięzca Eurowizji 2009, Norwegia) .

W drugiej części show artyści zaprezentowali swoje własne kompozycje. Alicja zaśpiewała "Empires", Albert Černý ze swoim zespołem Lake Malawi, wykonał utwór "Lucy", a Kasia Dereń piosenkę "Count on me".

Alicja Szemplińska otrzymała 5 punktów od jurorów i 5 od widzów, Albert Černý po 3 punkty, a Kasia Dereń - po jednym. 

Utwór „Empire”, który Alicja Szemplińska zaśpiewała w finale „Szansy na sukces” powstał, jak wyjaśniła, we współpracy z Patrykiem Kumorem i Dominikiem Buczkowskim-Wojtaszkiem (autorami „Superhero”, przeboju, którym Viki Gabor wygrała Eurowizję Junior) oraz Laurell Barker. 


65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. W konkursie weźmie udział 41 państw, w tym również Polska. Konkurs zostanie zorganizowany w Holandii dzięki zwycięstwu Duncana Laurence’a na Eurowizji 2019 w Izraelu. Alicja Szemplińska wystąpi w drugim półfinale Eurowizji 2020, który zaplanowano na czwartek, 14 maja.  

Szemplińska jest 23. reprezentantką Polski w historii naszych startów na Eurowizji. W tym roku skończy osiemnaście lat, uczy się I Liceum Ogólnokształcącym w Ciechanowie. Będzie jedną z najmłodszych uczestniczek tegorocznego konkursu oraz drugą najmłodszą, po Sashy Strunin, artystką z naszego kraju występującą na Eurowizji. Na swoim koncie ma zwycięstwa w dwóch telewizyjnych programach talent show. W 2016 r. wygrała w autorskim projekcie TVP zatytułowanym "Hit, Hit, Hurra!". Pod koniec ubiegłego roku zwyciężyła w 10. edycji The Voice of Poland, w drużynie Barona i Tomsona. 

Prezes TVP Jacek Kurski zabiega o to, żeby kolejna edycja Eurowizji Junior odbyła się w Polsce. Po zwycięstwie Roksany Węgiel w 2018 roku ubiegłoroczna Eurowizja Junior odbyła się w Gliwicach i tam również wygrała Polka - Viki Gabor. Był to ogromny sukces, bowiem nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby jakiś kraj wygrał konkurs dwa razy z rzędu. 

Kurski powiedział, że rozmowy z Europejską Unią Nadawców "zaszły bardzo daleko" i są duże szanse na kolejny finał w naszym kraju. W staraniach z Polską o organizację wydarzenia rywalizuje m.in. Hiszpania. 

Nie wiadomo jeszcze, czy na tegorocznej Eurowizji Junior Polskę ponownie będzie reprezentować zwycięzca The Voice Kids. Wczoraj poznaliśmy laureata dziecięcej edycji. Jest to Marcin Maciejczak, który w finale zaśpiewał eurowizyjny hit Conchity Wurst, "Rise Like a Phoenix". 13-latek musiałby jeszcze wygrać dziecięcą edycję "Szansy na sukces". 

ja

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura