7 obserwujących
185 notek
333k odsłony
5034 odsłony

Nie żyje Henryk Wujec - legenda "Solidarności"

Henryk Wujec. fot. Youtube
Henryk Wujec. fot. Youtube
Wykop Skomentuj219

W wieku 79 lat zmarł Henryk Wujec, legendarny działacz opozycji z czasów PRL.

O jego śmierci poinformowała europosłanka Janina Ochojska.W ostatnich dniach media informowały, że przebywa w szpitalu w ciężkim staniem. Wujec w przeszłości był posłem i wiceministrem rolnictwa oraz doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu" - napisała na Twitterze europosłanka Janina Ochojska.

"Nasz kochany Henio Wujec walczy z ciężką chorobą. 13 sierpnia o godzinie 13.30 w kościele Św. Marcina w Warszawie odbędzie się msza święta za jego zdrowie. Jeśli jesteście stacjonarnie lub przejazdem w tym dniu w Warszawie, to zapraszamy do wspólnej modlitwy. Heniu, musisz wygrać!" - pisali kilka dni temu przyjaciele Henryka Wujca.

Henryk Wujec to legenda polskiej opozycji demokratycznej. W 1976 r. zaangażował się w pomoc robotnikom z Ursusa represjonowanym za udział w wydarzeniom czerwca 1976. Był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, organizował i redagował podziemne czasopismo „Robotnik”, znalazł się wśród założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W 1980 r. wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zasiadał we władzach krajowych i mazowieckich związku.

Od 13 grudnia 1981 r. do września 1982 r. był internowany, następnie do 1984 r. i ponownie od czerwca do września 1986 r. więziony.

W latach 1987–1988 był członkiem, a od 1988 do 1990 sekretarzem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. W 1989 r. brał udział w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. pluralizmu związkowego.

W III RP był posłem na Sejm X, I, II i III kadencji z ramienia Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, Unii Demokratycznej, a następnie Unii Wolności.

W rządzie Jerzego Buzka zajmował stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po zakończeniu pracy w parlamencie, w 2002 r. został zatrudniony w Towarzystwie Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych. Należał do Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W latach 2010–2015 r. był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych.

Wspomnienia o Henryku Wujcu: 


KJ


Wykop Skomentuj219
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura