echo24 echo24
838
BLOG

Czy Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich uzna nominację P. Czarnka?

echo24 echo24 Polityka Obserwuj notkę 30

Jeśli Rektorzy polskich uczelni nie zaprotestują przeciw nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki, - to moim zdaniem sprzeniewierzą się i pogwałcą zasady Kodeksu Etyki Profesora Uniwersyteckiego oraz statusu KRASP.

Powiem więcej. W związku z wieloma gorszącymi wypowiedziami prof. Przemysława Czarnka na temat LGBT, roli kobiet w rodzinie polskiej oraz prawach człowieka, sprawą tej nominacji winien się niezwłocznie zająć Komitet Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk.

Dlaczego tak sądzę?

Oto odpowiedź:

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) utworzyły polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki w rozumieniu Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Rektorzy zrzeszeni w KRASP mogą działać w ramach konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Członkami KRASP są - obok uczelni publicznych - także akademickie uczelnie niepubliczne, a uczelnie nieakademickie (zawodowe) uprawnione do prowadzenia studiów magisterskich mogą ubiegać się o status uczelni stowarzyszonej. Konferencje zrzeszające uczelnie zawodowe mogą uzyskać status konferencji stowarzyszonej. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych - członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Obecnie Konferencję tworzą rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych. Ponadto, 9 szkół ma status uczelni stowarzyszonych.
W następstwie uchwalenia w lipcu 2005 r. "ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym" oraz uchwalenia we wrześniu 2005 r. przez Zgromadzenie Plenarne KRASP Statutu, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich uzyskała "umocowanie ustawowe"; uzyskała też prawa i obowiązki wynikające z przepisów ustawy. Od 1 października 2006 r. KRASP prowadzi działalność jako odrębny podmiot prawny, zarejestrowany w Krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej oraz w urzędzie skarbowym. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Konferencja podejmuje działania prowadzące do stworzenia efektywnego i zintegrowanego systemu edukacji narodowej oraz działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich stoi na straży tradycyjnych wartości akademickich, a w tym zasad etyki zawodowej, odpowiedzialności i konstytucyjnej zasady autonomii szkół wyższych, gwarantującej im prawo do określania własnego stanowiska we wszystkich sprawach, którymi zainteresowana jest społeczność akademicka. W szczególności KRASP:

•    występuje do organów władzy publicznej w istotnych sprawach szkolnictwa wyższego, nauki i kultury oraz w żywotnych sprawach środowiska akademickiego,

•    wyraża z własnej inicjatywy opinie i przedstawia wnioski w sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i kultury. Organy władzy publicznej mają natomiast obowiązek zasięgać opinii KRASP w sprawach:

•    zasad działania i kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego, systemu badań naukowych, kształcenia i pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, zarządzania uczelniami, kształcenia kadr i polityki naukowej oraz bazy materialnej szkół wyższych,

•    projektu budżetu państwa w części dotyczącej szkolnictwa wyższego,

•    projektów aktów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i kultury, a także promocji nauki polskiej za granicą,

•    rozwiązań w systemie oświaty mających znaczenie dla szkół wyższych.

Źródło: https://www.krasp.org.pl/pl/O_krasp/O_NAS

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Uwaga! Wiadomość z ostatniej chwili - vide: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26358746,studenci-uw-protestuja-bo-prezydent-duda-ma-wiac-udzial-w-inauguracji.html .

Jest czwartek, 1 października 2020 i właśnie media podają, że na Uniwersytecie Warszawskim odbył się protest studentów przeciwko udziałowi prezydenta Dudy w inauguracji roku akademickiego na UW. Studenci i pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego wzięli udział w proteście przeciwko obecności prezydenta Andrzeja Dudy na inauguracji roku akademickiego na UW. - Ten człowiek nigdy nie powinien przekroczyć progu uniwersytetu - mówili. Więc może wypadałoby, żeby Administratorzy S24 wymietli jednak spod dywanu niniejszą notkę, którą wczoraj pod dywan zamietli?

Post Scriptum

Najzabawniejsze jest to, że nie nadając notce drugiego członu tagu klasyfikacji tematycznej, - Administratorzy Salonu24 w pewnym sensie ocenzurowali status Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zobacz galerię zdjęć:

Rys. Józef Wieczorek
Rys. Józef Wieczorek
echo24
O mnie echo24

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka