171 obserwujących
2232 notki
5202k odsłony
486 odsłon

„Ideologia nowogrodzka”

Wykop Skomentuj44

Portal internetowy Salon24 news – vide: https://www.salon24.pl/newsroom/1082760,kaczynski-zapowiada-weto-dla-budzetu-ue-nie-damy-sie-terroryzowac-pieniedzmi informuje :

Kaczyński zapowiada weto dla budżetu UE: Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę, nie damy się terroryzować pieniędzmi, będzie weto; jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski - oświadczył wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński.

Lider PiS w wywiadzie, jakim udzielił dla "Gazety Polskiej Codziennie" był pytany o czekającą Polskę batalię "z tymi, którzy chcą nam w ramach UE narzucić swoje wartości czy wręcz nas podporządkować". - Ja nazwę te działania po imieniu: mamy do czynienia z próbą odebrania nam suwerenności, nawet w sferze kultury - stwierdził wicepremier Kaczyński.

- Żeby wszystkim uzmysłowić, o co chodzi w sporze z Unią, posłużę się przykładem PRL. Otóż z punktu widzenia komunistycznego wzorca czyli Związku Sowieckiego istnienie indywidualnych gospodarstw rolnych to było horrendum, a jednak w PRL one istniały. Działanie Kościoła Katolickiego też było nieakceptowalne, mimo to w Polsce Ludowej Kościół działał, choć oczywiście był szykanowany, prześladowany, brutalnie gnębiony. Czyli nawet w warunkach komunizmu pewne sfery ludzkiej wolności, możliwość wyboru, były do obronienia. Polska oczywiście była całkowicie podporządkowana Moskwie, ale pewna oddzielność jednak została zachowana - mówił Kaczyński.

- A dziś instytucje Unii Europejskiej, jej przeróżni urzędnicy, jacyś politycy, których Polacy nigdy nigdzie nie wybierali, żądają od nas byśmy zweryfikowali całą naszą kulturę, odrzucili wszystko, co dla nas arcyważne, bo im się tak podoba. Przecież żadnego innego uzasadnienia nie ma. Nie ma śladu uzasadnienia traktatowego, jest to sprzeczne z naszą deklaracją o suwerenności kulturowej podjętej przez Sejm przed wejściem do UE. Na takie działania nie będzie zgody. Będziemy bronić naszej tożsamości, naszej wolności, suwerenności za wszelką cenę. Nie damy się terroryzować pieniędzmi. Nasza odpowiedź na te działania będzie jasna: NIE! - mówił "GPC" Kaczyński.

Dopytywany, czy będzie zatem weto dla budżetu i koronafunduszu, szef PiS odpowiedział: "Będzie weto".
- Jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to my będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski. Weto. Non possumus. I tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem - jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku - powiedział Kaczyński
…”

Mój komentarz:

Ja natomiast nie dam się „terroryzować” propagandą „ideologii nowogrodzkiej”.

Dlaczego?

Bo „Silni, zwarci, gotowi ” – było hasłem propagandy II RP powtarzanym bezustannie i przy każdej możliwej okazji, - celem utwierdzenie Polaków w przekonaniu, że ze wszystkim sobie poradzimy sami.

A czym się to skończyło wszyscy wiemy, bo we wrześniu 1939 okazało się, że rządzący byli "silni" - w gębie, "zwarci" – na uroczystościach kościelno państwowych i "gotowi" - do ucieczki za granicę.

Więc na zimne dmucham, bo patogenna megalomania PiS-u przekracza już granice umiejętności poczytalnego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla naszego państwa, - a także syn Akowca zadręczonego w roku 1952 przez Urząd Bezpieczeństwa – czytaj:  https://www.wikiwand.com/pl/Micha%C5%82_Pasierbiewicz   oraz https://katalog.bip.ipn.gov.pl/informacje/143605  )

Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj44
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale