echo24 echo24
263
BLOG

Gdzie jesteś, - dziewczyno z tamtych lat?

echo24 echo24 Rozmaitości Obserwuj notkę 13
Dziś cisza wyborcza, więc będzie coś, - bez polityki

W południowej porze, jak jest wolne krzesło, lubię na chwilę przycupnąć przy statuetce Piotra Skrzyneckiego, który u wejścia do ażurowo przeszklonej kawiarenki Vis-à-Vis spoziera znad niedopitej filiżanki, kto dziś przyszedł na Rynek, by nieśpiesznie pogadać o niczym, co zdarza się jeszcze tylko w Królewskim Mieście Krakowie, gdzie pośpiech poniża, a czas płynie tak wolno, iż kac mija zanim jeszcze ośmieli się zrodzić.

Już pierwszy łyk kawy przy tym magicznym stoliku, jak narkotyk, przenosi mnie w świat szczęsnej epoki dzieci kwiatów, niezapomnianych lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy pod Baranami, jak pan Piotr skończył ceremonialną odsłonę programu dla krakowskich mieszczan i warszawskich snobów, już grubo po północy, gdy na ołtarzu krakowskiej bohemy ostawała się starannie oddestylowana esencja czystej krwi wagantów, do fortepianu zasiadał sam Zygmunt Konieczny, a swoje czarodziejskie skrzypce stroił arcymistrz Paleta, i rozpoczynały się trwające zawsze do białego rana, dopiero wówczas prawdziwe, bajeczne piwniczne spektakle.

Tam, do cudownej muzyki, jaką tylko pan Zygmunt umiał wyczarować, śpiewały największe gwiazdy polskiego kabaretu, których ówczesny Paryż by się nie powstydził.

Zaś moc wychylonych trunków, czar odurzającej muzyki i potęga znamienitych nazwisk sprawiały, iż entuzjastkom, owych czarownych symfonii krakowskiego snu nocy letniej, - odlatywał rozum.

I wtenczas...

Ech! Łza się w oku kręci, gdyż powraca zmysłowe wspomnienie filiżanki ze śladami szminki i dopalającego się papierosa na spodeczku.

Kończę, bo mi stygnie kawa...

A teraz posłuchajcie proszę tej piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=2zBwNxSa7Ec 

I jeszcze tej, żeby było sprawiedliwie:

https://www.youtube.com/watch?v=fuMHHk27CEw 

Krzyztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla naszego państwa)

Post Scriptum

Na Salonie24 jak zwykle, ale na FB notkę przyjęto ciepło i serdecznie, - vide:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=7907334449285424&set=a.608649822487293¬if_id=1712433301556103¬if_t=feedback_reaction_generic&ref=notif 

I na tym polega różnica między Bożym Narodzeniem a Świętami Wielkiej nocy.


Zobacz galerię zdjęć:

echo24
O mnie echo24

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości