Tadeusz Hatalski
Navigare necesse est ….
40 obserwujących
385 notek
557k odsłon
1752 odsłony

Demokracja i konstytucja - ważne słowa

Wykop Skomentuj178

Demokracja i konstytucja - te dwa słowa, to są ważne słowa. I nie tylko słowa. To co za tymi słowami się kryje też jest ważne. Dla demokracji i konstytucji ludzie - poświęcali to co mają w życiu najcenniejszego – swoje życie. Poświęcali, bo dzięki demokracji i konstytucji życie ludzkie jest lepsze. Lepsze, również tak zwykle po ludzku. Jednym słowem demokracja i konstytucja są ważne w życiu każdego z nas. A rzeczy ważne należy szanować. Myślę, że z tym zgodzimy się wszyscy. Niezależnie od poglądów jakie mamy, politycznych również.

Ale, gdy po ośmiu latach rządów Platforma przegrała wybory, nagle ni stąd ni zowąd powstał Komitet Obrony Demokracji. Przecież demokratyczne wybory na tym polegają, że jedni je wygrywają a drudzy przegrywają. Za komuny były takie wybory, że jedna partia wygrywała je przez blisko pięćdziesiąt lat. Czy wtedy była demokracja? Wolne żarty. A tu proszę, Platforma przegrała wybory i nagle trzeba bronić demokracji. Przecież przegranie wyborów to dowód na funkcjonowanie demokracji.

No dobrze, PiS w wyniku wygranych demokratycznie wyborów zaczął reformować to co należało zreformować na samym początku naszej transformacji ustrojowej. Chodzi o polskie sądy. A co z różnych względów nie zostało wtedy zrobione. I o czym wszyscy wiedzą, że trzeba to zrobić, bo sędziowie zaczęli się zachowywać niczym ten biblijny, co to mówił o sobie - ‘Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę’. I co, zgodnie z konstytucją Sejm ma prawo zrobić. I jaki był tego efekt? Nagle pojawiło się słowo konstytucja. Wypisywane na tabliczkach noszonych na demonstracjach. Demonstracjach politycznych oczywiście. I których nikt nikomu nie zabrania. I to, że te demonstracje są, to dzieje się dzięki temu, że konstytucja jest przestrzegana. Gdyby nie była przestrzegana, to tych demonstracji by też nie było.

Przed budynkiem, gdzie odbywała się ostatnio konwencja wyborcza PiS w Gdańsku, zgromadziła się niewielka, ale krzykliwa grupa ludzi. Krzyczeli – demokracja i konstytucja. Nikt im w tym nie przeszkadzał. Co więcej obok stał wóz policyjny z kilkoma policjantami. Aby nie stała im się krzywda. Gdyby ktoś ze zwolenników PiS chciał im w tych krzykach przeszkodzić. Wszystko dzięki demokracji i konstytucji. O której oni krzyczeli. I której jakoby, według nich brakuje.

Jest takie określenie – wycierać sobie gębę. Wszyscy wiedzą co znaczy to powiedzenie. Ale posłużę się definicją, aby nie było niedomówień. Otóż WSJP tak definiuje to powiedzenie - "ktoś mówi dużo o kimś lub o czymś ważnym w celu osiągnięcia jakiejś korzyści".

Zwolennicy opozycji, coś wam powiem. To, że chcecie wygrać wybory, to jest OK. I to, że chcecie wrócić do władzy, też jest OK. Tak jest w państwie demokratycznym i konstytucyjnym. Takie jest wasze prawo. I tego prawa nikt wam nie odbiera w demokratycznym i rządzonym zgodnie z konstytucją państwie.

Ale żeby to osiągnąć - DEMOKRACJĄ i KONSTYTUCJĄ - gęby sobie nie wycierajcie.

Wykop Skomentuj178
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka