Po ostatnich, trudnych dla polskich portów latach przychodzą lepsze. Wszystkie porty zwiększyły swoje obroty: Gdańsk o 44%, Szczecin - Świnoujście o 26%, Gdynia 11 %.
Dwa podstawowe czynniki napędzające ten rozwój to wzrost przeładunków paliw / o 46%/ oraz ładunków drobnicowych / 37%/.
Polskie porty charakteryzują się określoną specjalizacją, dlatego w różnych dziedzinach odnotowały wzrost.
Największym portem drobnicowym w Polsce pozostaje zespół Szczecin -Świnoujście, wyprzedzając Gdynię. W obydwu portach obserwowano w ubiegłym roku wzrosty przeładunków w tej grupie rzędu 20 proc.
Wiodącą pozycję na rynku przeładunku paliw zajmuje port w Gdańsku, który obsługuje 88 proc. łącznych obrotów. Import tego surowca utrzymuje się na poziomie 4 mln ton. W portach Szczecina i Świnoujścia oraz Gdyni obsłużono odpowiednio 1,0 mln ton oraz 0,9 mln ton paliw płynnych, osiągając przyrosty na poziomie 10 proc. i 18 proc.
Ładunkiem, który od dawna miała olbrzymie znaczenie dla polskich portów jest węgiel, a szczególnie jego eksport. Bardzo dobrze pod tym względem wypada Szczecin, gdzie przeładunki węgla zwiększyły się o ponad 3 mln ton. Drugą pozycję zajmuje Gdańsk, gdzie przeładunki eksportowe wzrosły o 0,6 mln ton, natomiast import spadł o 0,2 mln ton. Podobne kierunki zmian obserwowano także w Gdyni, gdzie niestety spadek importu (0,6 mln ton) nie został nadrobiony wzrostem eksportu (0,3 mln ton).
Nastąpiła zmiana na pozycji krajowego lidera w przeładunku kontenerów. Obecnie liderem jest Gdańsk z uwagi na fakt, że od 2007 roku działa terminal DCT Gdańsk.
Ruch pasażerski utrzymuje się na poziomie przekraczającym 1 milion pasażerów, a największym portem świadczącym tego typu usługi jest tradycyjne Świnoujście (50 proc. rynku). Ruch statków wycieczkowych w bałtyckich portach od wielu lat wykazywał tendencje wzrostową. Dlatego też zaskoczeniem jest istotne ograniczenie ruchu, jakie obserwowano w 2010 roku. Turystów traciły Gdynia i Gdańsk (po około 8,5 tys. turystów), natomiast ruch turystyczny w Szczecinie znacząco wzrósł (dodatkowo 4,7 tys. osób).
www.ikancelaria.com




Komentarze
Pokaż komentarze