Sercem i rozumem
Blog powstał w trakcie pandemii Covid-19 i początkowo skupiał się na jej temacie. Obecnie chcę skupić się na gospodarce i technologii.
2 obserwujących
32 notki
14k odsłon
  156   0

Dlaczego nie mamy latających samochodów?

Wpływ na środowisko

Wspomniany przed chwilą hałas byłby generowany przez silniki czy też śmigła, które musiałyby pracować z dużo większą siłą niż silniki rzeczywistych samochodów. A to oznacza, że musiałyby spalać dużo więcej paliwa. Obecnie ok. 30% emisji CO2 w UE pochodzi z transportu, z czego 3/4 to transport drogowy. Oznacza to, że emituje on ok. 20% całego emitowanego przez kraje unijne CO2. Emisje CO2 z latających samochodów prawdopodobnie byłyby zdecydowanie większe niż ze zwykłych samochodów. Oznacza to, że w świecie z latającymi samochodami zarówno ocieplenie klimatu, jak i jakość powietrza, byłyby problemami większego kalibru niż są w naszym świecie. 

Moje przewidywania na przyszłość

Dotychczas nie doczekaliśmy się latających samochodów na masową skalę. Ale nie da się wykluczyć, że w przyszłości stan ten ulegnie zmianie. Jak wspomniałem, jeden z głównych problemów z tymi pojazdami to fakt, że są kierowane przez ludzi, którzy popełniają błędy lub też nie zawsze skupiają pełnię swojej uwagi na kierowaniu pojazdem. Rosnący stopień autonomiczności samochodów może w najbliższych dekadach rozwiązać ten problem. Udało się już w wysokim stopniu zautomatyzować kierowanie samolotem. W nowoczesnych samolotach pasażerskich piloci średnio kierują maszyną przez ok. 4 minuty w trakcie jednego rejsu (co może tworzyć problem zaniku umiejętności ręcznego pilotażu, jak przy rejsie Air France 447). Jest to jednak prostsze niż kierowanie samochodem, a sam proces jest niełatwy do przeprowadzenia. Prawdopodobnie samochody będą stawać się coraz bardziej autonomiczne z upływem lat. Jeśli będą posiadały informację o położeniu innych samochodów, będzie możliwe rozwiązanie kolejnego problemu, jakim są kolizje samochodów. Jak wspomniałem, w powietrzu byłyby one o wiele groźniejsze niż na ziemi. Także problem emisji zanieczyszczeń jest możliwy do rozwiązania, jednak również nie jest łatwy. Silniki elektryczne pracują zdecydowanie ciszej od silników spalinowych oraz nie emitują zanieczyszczeń. Problemem mogą jednak być ciężkie akumulatory. Jeśli jednak znaleziona zostanie efektywna metoda przechowywania energii elektrycznej, również emisja zanieczyszczeń przestanie być problemem. Cicha praca silników elektrycznych pozwoliłaby na pewne ograniczenie problemu hałasu.

Każdy z tych problemów jak na razie jest daleki od rozwiązania. Dlatego też nie spodziewam się pojawienia się latających samochodów na masową skalę w najbliższych dekadach.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aerocar


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie