Blog
Gryzmoły
Siukum Balala
Siukum Balala Jestem człowiekiem
136 obserwujących 1648 notek 2353765 odsłon
Siukum Balala, 5 stycznia 2018 r.

Walcem Hildą w kamienicę

739 71 0 A A A

image


Do zadań pionu " kolejarskiego " East Lancashire Railway należy pilnowanie rozkładu jazdy, sprzedaż i kontrola biletów, dbałość o stan szlaków i taboru. Inne zadania to podstawianie składów zgodnie z potrzebami. Czasem podczas eventu " Wartime weekend " trzeba podstawić eszelon, a bywa że i pociąg sanitarny. Nieraz  trzeba użyć prawdziwych bandaży i prawdziwego keczupu. Wojna to nie żarty, wszystko musi być jak prawdziwe.


image


image

Ewakuacja Bury. Dziecko w wózku, zgodnie z obowiązującą modą, w gazmasce


Inne zadania ma pion " muzealny " ELR. Ci zorganizowali muzeum transportu i z dużym powodzeniem nim zarządzają, bo choć wstęp jest free to jakoś sobie radzą. Muzeum Transportu w Bury działa w dawnym magazynie kolejowym i jak na angielskie warunki jest niewielkie, choć ilość eksponatów nie powala to i tak dnia mało, by o wszystkim przeczytać i wszystkiego się dowiedzieć. 


imageWalec " Hilda "

Hilda nie miała lekkiego życia, miałe życie ciężkie, była walcem. Dzień w dzień to samo, wałowanie, wałowanie, wałowanie. Tłuczeń, piasek, asfalt... i naprzemiennie to samo. Wymuskane  auta gnały gdzieś przed siebie drogą zrobioną przez Hildę, nie zwracając na nią specjalnej uwagi. Dumne, z zadartym grilem, piszcząc od czasu do czasu oponami Dunlopa irytowały Hildę jeszcze bardziej niż operator. Pewnego majowego poranka 1929 roku Hilda postanowił odmienić swoje życie. Pod nieobecność operatora, spuściła się z hamulca i ruszyła na wstecznym w dół, w stronę Rochdale. Pędziła coraz szybciej i szybciej, jak te samochody, które znała z widzenia. Cieszyła się tą prędkością jak małe dziecko. Coraz prędzej i prędzej, coraz głośniej, a Rochdale coraz bliżej. Przed samą miejscowością nie zapanowała nad przekładnią kierownicy i z prędkością 30 mil/h wjechała w pierwszy napotkany dom.


image


To było jedyne szaleństwo w życiu Hildy. Nigdy tego nie żałowała. Czasem warto zaszaleć  nawet jak jest się walcem. Jednak w przypadku Hildy, jej rodzina, rodzina  walców nie oddała pieniędzy za zniszczoną kamienicę.


imageimage

Lokomobila " Pearl " kupiona u dealera w 1906 roku  za kolosalną sumę 425 funtów. Najpierw pracowała u farmera w Hempshire, a potem jako napęd traka. Nazwana perłą na cześć żony właściciela. Na emeryturę przeszła pod koniec lat 50 - tych. 


image

Lokomobila " Doris " z Aberdeen. Wykorzystywana do prac leśnych w Szkocji  


image

Barakowóz robotników drogowych z lat 30 - tych. 3 bedroom, living room, kitchen. 


image

Konny tramwaj z 1880 roku. Ciekawostką jest odwracane 0 180 stopni nadwozie, dzięki czemu linia tramwajowa nie wymagała budowy pętli. Tramwaj nie wymagał również drugiej pary drzwi wejściowych, co potaniało konstrukcję. W swoich najgorszych dniach, przed godną, muzealną emeryturą, tramwaj służył jako obieralnia ziemniaków w garkuchni, oraz zakład fryzjerski. 


image


image


image

Ford T model Van z 1914 roku. 


image


image

Rower doręczycielski typ " Elswick " z 1974. 1 - biegowy, cięgłowe hamulce szczękowe, siodełko skórzane. Rama na torbę doręczycielską w standardzie. 

 

image

General Post Office Van z 1956 roku. Wyprodukowany, zgodnie ze specyfikacją GPO, przez British Motor Corporation w Oxfordzie. Służbę na poczcie zakończył w 1964 roku i do emerytury pracował jako van u lokalnego rzeźnika. image

Atlantean PDR2. Double decker firmy Leyland.


image


image

Mobilne muzeum nieistniejącej firmy turystycznej " Yelloway " Woziła brytyjskich turystów od 1902 roku. 


image


image

Ależ ta inflacja poszła. 4 dni, Wielkanoc w Walii, w hotelu B&B za jedyne 4 funty i 4 szylingi.


image

Cheshire Fire Brigade. Wóz bojowy firmy " Denis ". 5,6 litrowy, benzynowy silnik Rolls - Royce`a. Mimo paliwożerności, silnik preferowany przez strażaków, prędzej dowoził do roboty. 


image

Ciągnik siodłowy " Scammell " W czasach przedkontenerowych były ogniwem łączącym dworzec kolejowy z finalnym odbiorcą. 

Włóczęgo, jak Ci się podoba ? 


image

Rower do kręcenia lodów typ " Sawicka " Przerzutka PO, bez hamulców. 


image
Opublikowano: 05.01.2018 21:44. Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 22:59.
Autor: Siukum Balala
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Map

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @manetekelfares No i alembiki do kupienia w markecie.
  • @Władysław Honiewicz Tak jak z Kopacz mozna zrobic Brigitte Bardot na dywanie w Cannes w roku 62
  • @manetekelfares Chacha jest krzepka ale sie nie dotulam

Tematy w dziale Kultura