4 obserwujących
77 notek
54k odsłony
11086 odsłon

Amber Gold — oszustwo, które nas kompromituje

Wykop Skomentuj38

Gdańska spółka Amber Gold zachęca ludzi do powierzania jej swoich pieniędzy i twierdzi, że za te pieniądze kupuje złoto lub, według życzenia klienta, platynę. Spółka zapewnia, że zakupione kruszce należą do klientów i są przez spółkę przechowywane na ich rzecz.

Jeśli to wszystko jest prawdą, to pieniądze powierzone spółce przez klientów mają pokrycie w metalach szlachetnych, są więc stosunkowo bezpieczne (to bezpieczeństwo jest mniejsze, niż mogłoby się wydawać, gdyż ceny metali szlachetnych czasami spadają; ale przeciętny klient o tym nie myśli i wyobraża sobie, że złoto oznacza najwyższy stopień bezpieczeństwa finansowego). Zapewnienia ze strony Amber Gold na temat kupowania i przechowywania kruszców są więc decydującym argumentem, który skłania ludzi do lokowania pieniędzy właśnie w tej firmie.

Amber Gold obiecuje swoim klientom wysokie odsetki (od 10 do 16% rocznie) od powierzonych pieniędzy. Odsetki te w żaden sposób nie ulegają zmniejszeniu w przypadku, gdy ceny metali szlachetnych spadają. Na koniec umowy, która może trwać od miesiąca do trzech lat, klienci zgodnie z obietnicą otrzymują pełny zwrot pieniędzy wpłaconych do Amber Gold oraz owe wysokie odsetki. Jest to podejrzane: nie wiadomo, skąd Amber Gold bierze pieniądze na zwracanie klientom zainwestowanych pieniędzy i na wypłatę odsetek w wypadku, gdy inwestycja w kruszce przynosi straty.

Amber Gold informuje na swoich stronach internetowych, że lokaty objęte są poręczeniem Funduszu Poręczeniowego. Nie informuje natomiast, czym jest ów fundusz. W rzeczywistości jest to spółka o kapitale 250 tysięcy złotych, a więc podmiot malutki, całkowicie niezdolny do pokrycia strat, jakie klienci poniosą w przypadku upadłości Amber Gold.

Cały proceder trwa już od trzech lat i opiera się na akcji reklamowej zakrojonej na bardzo szeroką skalę. Amber Gold nie publikuje wymaganych przez prawo sprawozdań finansowych. Na czele przedsięwzięcia stoi Marcin Plicha, człowiek poprzednio skazany za przestępstwo o charakterze finansowym.

Nie potrzeba wielkiego wysiłku umysłowego, aby zrozumieć, że coś tu nie gra. Aby móc wypłacać odsetki od pożyczonego kapitału, Amber Gold musiałby ten kapitał wykorzystać do rozwinięcia dochodowego biznesu. Nie jest możliwe użycie tych samych pieniędzy dwa razy: z jednej strony do zakupu złota lub platyny, a z drugiej do rozwijania biznesu. Gdyby Amber Gold oferował klientom wyłącznie kupowanie i składowanie złota na ich rzecz, po cenach rynkowych, byłaby to oferta realistyczna — pod warunkiem, że spółka by nie obiecywała ani odsetek, ani gwarancji na wypadek spadku cen złota. Gdyby Amber Gold nie wspominał o złocie, a jedynie przyjmował od klientów pieniądze na oprocentowane lokaty, z których by finansował rozwój takiego czy innego biznesu — taka oferta także byłaby realistyczna, tyle, że ryzykowna dla klienta (przedsięwzięcia biznesowe są z reguły ryzykowne). Wypłacanie wysokich odsetek oraz bezpieczeństwo finansowe oparte na składowaniu złota — tych dwóch rzeczy połączyć się nie da. Zapewniając wbrew wszelkiej logice, że je łączy, firma swoich klientów oszukuje.

W niniejszym tekście analizujemy kilka mechanizmów oszustwa, które Amber Gold może stosować (ponieważ spółka wbrew prawu nie składa sprawozdań finansowych, nie da się ustalić, jaka kombinacja tych mechanizmów jest faktycznie używana). Następnie wyjaśniamy, jak działalność Amber Gold ma się do przestępstwa oszustwa, zdefiniowanego w artykule 286 kodeksu karnego. Na końcu opisujemy niemrawe działania władz w sprawie Amber Gold. Słabość tych działań stanowi kompromitację, o której mowa w tytule. Przykrym dodatkiem do tekstu jest przypomnienie o wielkim dziele artystyczno-patriotycznym, które jeden z najsłynniejszych i najbardziej szanowanych polskich artystów tworzy obecnie za pieniądze pochodzące z przestępstwa.

Przegląd mechanizmów oszustwa

Osoby, które rozumieją, że Amber Gold oszukuje, często mówią: "to jest piramida". Czy mają rację? Najprawdopodobniej nie. Wyjaśnijmy, jak działalność Amber Gold ma się do pojęcia piramidy finansowej.

Czy Amber Gold jest piramidą finansową?

Piramida finansowa, to proceder polegający na przyjmowaniu lokat, a następnie na wypłacaniu odsetek nie z zysków uzyskanych dzięki lokatom, lecz z pieniędzy, które kolejni klienci wpłacają na kolejne lokaty. Aby piramida mogła funkcjonować, nowe sumy wpłacane przez klientów muszą dość szybko rosnąć. Gdy tylko wpływ nowych sum ustaje, piramida upada, a klienci, którzy nadal trzymają w niej pieniądze, tracą je.

Piramidy finansowe zdarzają się na całym świecie. Największą w historii był amerykański fundusz inwesztycyjny Madoff Securities LLC, który upadł w roku 2008, po ponad dwudziestu latach oszukańczej działalności. Twórcą funduszu był Bernard Madoff, człowiek powszechnie szanowany w amerykańskich kręgach finansowych, twórca NASDAQ (jednej z głównych giełd w Stanach Zjednoczonych). Szacunek i zaufanie, jakimi powszechnie darzono Madoffa, pozwoliły oszukańczemu funduszowi działać bardzo długo mimo różnych wątpliwości, jakie wokół niego narastały, i mimo kilku postępowań sprawdzających, które były prowadzone przez władze amerykańskie. W momencie, gdy do funduszu Madoffa przestały napływać nowe pieniądze (a więc upadłość i wykrycie oszustwa były kwestią dni, czy najwyżej tygodni), ten przyznał się do oszustwa wobec własnych synów. Oni z kolei, idąc za przykładem Pawlika Morozowa, donieśli policji na własnego ojca. Madoff został skazany na 150 lat więzienia. Dodatkowo sąd zobowiązał go do zwrotu sumy 170 miliardów dolarów poszkodowanym inwestorom — bo taka właśnie gigantyczna suma została przez niego zdefraudowana.

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale