36 obserwujących
314 notek
254k odsłony
  3892   4

Kto wygrał wojnę w Afganistanie? - widziane z USA

Postanowiłam się nie wypowiadać, ani komentować niczego na temat współczesnej sytuacji w Afganistanie, dopóki nie będę miała kontaktu z kimś , kto powrócił z afgańskiego kotła, który urządzili US Army talibowie. Skoro mam już pełny obraz ostatnich dni przed zdobyciem Kabulu jak również to co dzieje się obecnie ze świadkami tych wydarzeń, łatwiej mi się pisze niż zgaduje, tak jak robi to polska blogosfera, rozpisując się autorytatywnie na temat obecnej sytuacji w Afganistanie. Z wiadomościami które do tej pory posiadam, mogę się pokusić o próbę odpowiedzi na pytanie, kto właściwie wygrał wojnę w Afganistanie.

Media głównego nurtu nie wymieniają w żadnym kontekście jednego kraju, a jeśli już muszą to tylko wtedy, gdy wspominają o mniejszości szyickiej w Afganistanie, jaką są Hazarzy. Pod koniec 2001 roku, kiedy to US Army zaczęła bombardować talibów, których to nieubłaganym palcem wskazali żydowscy neokoni, Iran wtedy pomógł zwyciężyć talibów. Ówcześni przywódcy Iranu, liczyli w zamian ze strony USA na inwestycje w ich przemysł naftowy, ale jak wiemy srodze się na tym zawiedli. To właśnie dzięki wywiadowi irańskiemu, który wskazywał Amerykanom zgrupowania i kryjówki talibów, Amerykanom udało się rozgromić talibów. Talibowie w niczym nie zagrażali interesom amerykańskim w Azji, a jednak pod pretekstem nie wydania im Bin Ladena, którego jak dzisiaj wiemy, nie było w tym czasie na terenie Afganistanu, postanowili przez prawie 20 lat okupować kraj.

Jak wiemy Iran wygrał wojnę o Irak, który też w niczym nie zagrażał Ameryce, a jednak najechano kraj pod pretekstem posiadania broni chemicznej, którą to jak twierdził polski Żyd Bronek Wildstein, Saddam Husajn ukrył w miejscach niemożliwych do wykrycia. Ciekawy i doskonały pretekst do bezterminowej okupacji każdego kraju. Prawie sześć lat okupacji Iraku przez US Army, skończyło się totalną katastrofą która to ukryto, wywołując jeden z największych kryzysów finansowych w historii Ameryki. Sektor finansowy zgodził się przykryć tę totalną katastrofę militarną, kwotą 16 bilionów USD , którą dostał szybko w dwóch transzach, pod pretekstem ratowania instytucji finansowych.

Z chwilą kiedy do koncepcji neokonów natychmiastowego zaatakowania Iranu, dowództwo US Army nie chciało się przyłączyć i ku zgrozie G.W. Busha, najgorszego prezydenta w historii USA zagroziło podaniem sie do natychmiastowej dymisji, jeśli Bush wyda rozkaz do ataku na Iran. Wobec takiego obrotu sprawy, neokoni musieli zrezygnować z ataku na Iran. Iran najbardziej obawiał się ataku z dwóch stron: ze strony Iraku oraz Afganistanu. Obalenie talibów w Afganistanie było ostatnią przysługą, jakiej Iran dostarczył US Army za darmo.

Po wyeliminowaniu zagrożenia ze strony Iraku, Iran musiał skupić się na zagrożeniach ze strony US Army w Afganistanie. Ciągle trzeba podkreślać, że celem żydowskich neokonów było uczynienie Wielkiego Izraela zbudowanego na gruzach państw Bliskiego Wschodu bogatych w ropę naftową i gaz ziemny. Interes Ameryki się kompletnie nie liczył, US Army posłuszna rozkazom neokonów miała być tylko i wyłącznie środkiem do zgniecenia i zniewolenia narodów zamieszkujących kraje Bliskiego Wschodu bogate w surowce energetyczne.

Jak już wiemy, z Wielkiego Izraela pozostały tylko marzenia żydowskich neokonów. Zamiast granicy Wielkiego Izraela na granicy Afganistanu, a może nawet Indii, pozostała coraz bardziej zaciskająca się pętla irańsko-rosyjska nad Izraelem w jego granicach z 1967 roku. W Libanie rządzi proirańśki Hezbollach wyposarzony w niezliczoną ilość rakiet przez Iran. Irak jest pod ogromnym wpływem Iranu, zaś Syria dzieli rządy pomiędzy Iran i Rosję. To właśnie dzięki polityce neokonów, Izrael jest zmuszony walczyć o przeżycie w coraz bardziej zaciskającej się pętli irańskiej.

Aby zlikwidować zagrożenie ze strony Afganistanu, które to sobie Iran zafundował na wlasne zyczenie, Iran zastosował tą samą taktykę co w Iraku. Iran wykorzystał swoją szyicką mniejszość z w Afganistanie, jaką są Hazarzy. Od samego początku tworzenia nowej armii przze USA w Afganistanie, jako hazarzy uczestniczyli agenci wywiadu irańskiego,którzy zaczęli się zapisywać do nowej armii Afganistanu, ucząc się obsługiwać nowy sprzęt wojskowy produkcji amerykańskiej. Nie wiadomo ilu tych agentów zdołał umieścić Iran wśród afgańskiej armii. Nie wiemy też na ile Amerykanie byli świadomi operacji przenikania agentów Iranu do afgańskiej armii.

Osoba z którą ostatnio rozmawiałam, mówiła mi że armia afgańska była całkowicie zdemoralizowana,zaś szeregowi żołnierze wogóle nie byli opłacani. Jak to wyglądało z płatnościami dla afgańskiej armii, po drodze wszyscy kradli począwszy od urzędników amerykańskich, a skończywszy na oficerach armii afgańskiej, więc dla szeregowych żołnierzy nie starczalo pieniędzy. Więc trudno się im dziwić, że uciekali do talibów razem z bronią.

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka