Dzisiaj w ramach mojej serii poświęconej barokowej muzyce wokalno-instrumentalnej Concerti Barocchi zapraszam do wysłuchania baroku holenderskiego. Jest to cykl Concerti Armonici, hrabiego Unico Wilhelma van Wassenauera, kompozytoora kompletnie zapomnianego, odkrytegoo dopiero na przełoomie XX i XXI wieku. Jest to muzyka, przy której nie ma ani minuty nudy, żywa i melodyjna.
Oto krótki życiorys hrabiego van Wassenauera za Wikipedią.
Hrabia Unico Wilhelm van Wassenaer (Vassenaer) (ur. 2 listopada 1692, Delden – zm. 9 listopada 1766, Haga) – holenderski dyplomata, polityk i kompozytor. Autor dzieła Concerti Armonici, które do niedawna przypisywano niesłusznie Giovanni Pergolesiemu.
Unico Willem van Wassenaer urodził się jako członek bogatej i potężnej rodziny, odznaczającej się wieloma osiągnięciami. Studiował prawo w Lejdzie. W 1723 poślubił Dodneę Lucię van Goslinga, z którą miał troje dzieci. Zajmował wiele stanowisk we władzach Republiki Zjednoczonych Prowincji, był ceniony zarówno jako polityk, jak i jako kompozytor[potrzebne źródło]. W latach 1763–1766 był Krajowym komturem Baliwatu Utrechckiego.
W latach 1725–1740 skomponował Concerti Armonici, lecz nie opublikował ich pod swoim nazwiskiem, ponieważ uważał, że to niegodne arystokraty lub może nie miał o sobie wysokiego mniemania jako o kompozytorze. Koncerty te opublikował więc w 1740 włoski skrzypek Carlo Ricciotti (1681–1756), któremu z początku je przypisywano. W latach 1979–1980 ich manuskrypt został znaleziony w zamku rodowym Twickel, miejscu urodzenia van Wassenaera. Na początku lat 90. XX wieku znaleziono jego trzy sonaty.
Zapraszam do wysłuchania pięknego cyklu Concerti Armonici.
Inne tematy w dziale Kultura