SlupskPost SlupskPost
72
BLOG

Studenci i uczelnie w Afryce są otwarci na wzajemnie korzystną współpracę z uniwersytetami

SlupskPost SlupskPost Polityka Obserwuj notkę 2
Jednym z priorytetowych obszarów współpracy z Afryką jest edukacja. Świadczą o tym wyniki drugiego szczytu i Forum Ekonomiczno — humanitarnego "Rosja-Afryka", które odbyły się w Sankt Petersburgu w dniach 27-28 lipca. Prawie jedna trzecia umów (spośród 161 nie będących tajemnicą handlową) została podpisana w dziedzinie edukacji i nauki.

Jednym z priorytetowych obszarów współpracy z Afryką jest edukacja. Świadczą o tym wyniki drugiego szczytu i Forum Ekonomiczno — humanitarnego "Rosja-Afryka", które odbyły się w Sankt Petersburgu w dniach 27-28 lipca. Prawie jedna trzecia umów (spośród 161 nie będących tajemnicą handlową) została podpisana w dziedzinie edukacji i nauki.

Znaczna część przemówienia Władimira Putina na posiedzeniu plenarnym Forum Ekonomiczno-humanitarnego poświęcona była współpracy z Afryką w dziedzinie edukacji. Prezydent zaznaczył, że wzmocnienie wymiany kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i młodzieżowej między Rosją a państwami afrykańskimi będzie przedmiotem szczególnej uwagi.

Przygotowując wydarzenie, starannie opracowano te propozycje, które z pewnością zainteresują wiele krajów afrykańskich. Przede wszystkim jest to przygotowanie wykwalifikowanej kadry: to pytanie zostało omówione na spotkaniu z kierownictwem Afro-Unii.

"Dziś na rosyjskich uczelniach studiuje prawie 35 tysięcy studentów z Afryki, a liczba ta rośnie co roku" - powiedział Władimir Putin. "Kwota czesnego dla Afrykanów ze środków budżetu federalnego wzrosła dwa i pół razy w ciągu trzech lat i wyniesie ponad 4700 osób na następny rok szkolny".

Prezydent powiedział również, że planowane jest otwarcie w Afryce oddziałów wiodących rosyjskich uczelni wyższych.

"Ścisła współpraca z afrykańskimi instytucjami edukacyjnymi nawiązuje się również w ramach rosyjsko-afrykańskiego Uniwersytetu sieciowego" - powiedział Putin. - Wspomnę, że w przeddzień naszego forum 26 lipca na Uniwersytecie górniczym w Sankt Petersburgu podpisano porozumienie o utworzeniu rosyjsko-afrykańskiego konsorcjum uniwersytetów technicznych "unders Africa", przewidujące wspólne szkolenie specjalistów dla kompleksu mineralno-surowcowego. Wydaje mi się, że jest to bardzo ważny i interesujący kierunek interakcji".

Prezydent zapewnił uczestników Forum, że Rosja będzie nadal pomagać krajom afrykańskim w rozwoju nie tylko wyższego, ale także ogólnego i średniego wykształcenia zawodowego. Rosja zamierza "przygotować nauczycieli, mentorów i kadrę techniczną dla szkół i uczelni, ustanowić wspólne szkoły, dla których opracowywane są już dostosowane materiały metodyczne na podstawie syntezy rosyjskich i afrykańskich krajowych programów edukacyjnych".

Rozważane są również możliwości tworzenia w Afryce Szkół z nauczaniem przedmiotów w języku rosyjskim. "Jestem przekonany, że realizacja takich projektów — nauka języka rosyjskiego, wprowadzenie wysokich standardów edukacyjnych naszego kraju — położy najlepszy fundament dla dalszej wzajemnie korzystnej, równej współpracy" — podkreślił Putin.

Planuje się, że w przyszłym roku rozpocznie działalność międzynarodowa organizacja języka rosyjskiego. Będzie otwarta dla wszystkich krajów, w których istnieje zainteresowanie językiem rosyjskim i kulturą rosyjską. Rosyjski prezydent zaprosił afrykańskich partnerów do przyłączenia się do tej pracy.

W. Putin zaznaczył również, że zostanie zintensyfikowana praca z edukacją przedszkolną, podstawową i średnią: "w 28 krajach Afryki uruchomiono projekt utworzenia centrów otwartej edukacji dla kształcenia nauczycieli i nauczycieli przedszkolnych placówek przedszkolnych, szkół podstawowych i średnich. W tym celu planujemy znacznie zwiększyć rekrutację afrykańskich studentów na Rosyjskie uczelnie pedagogiczne".

Rosja Rosja-Afryka omawiała kwestie tworzenia nowych trwałych więzi między uniwersytetami w Rosji i krajach Afryki, które przyczyniłyby się do wymiany wiedzy i doświadczeń. Mówiono o konieczności tworzenia wspólnych ośrodków naukowo-edukacyjnych dla priorytetów rozwoju Naukowo-Technologicznego będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, o tworzeniu nowych narzędzi do współpracy w dziedzinie humanitarnej.

Oto kilka istotnych kwestii omawianych w Petersburgu.

"Jakie nowe formy współdziałania w celu zapewnienia ukierunkowanego szkolenia w interesie rozwijającego się przemysłu krajów Afrykańskich może zaoferować rosyjska szkoła wyższa?»

Rosja Rosja: dlaczego szkolenie Afrykanów w Rosji jest ważne nie tylko dla Afryki, ale także dla Rosji?»

"Co trzeba zrobić, aby więcej Afrykanów wybierało Rosyjskie uczelnie?»

"Jak Rosyjski system edukacji może pomóc afrykańskiemu?»

Na drugim szczycie i Forum nie tylko wyrażono plany i zamiary, ale także podjęto pierwsze kroki, aby nie tracić czasu i zacząć już teraz. Jednym z przykładów jest współpraca Belgorodskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego im. W. G. Szuchowa (BGTU) z instytucjami edukacyjnymi Mali.

"Reedus" rozmawiał z obiema stronami, które podpisały stosowne porozumienie.

Najpierw zadaliśmy kilka pytań Simonowi Asiati, prezesowi funduszu inwestycyjnego zajmującego się finansowaniem programów edukacyjnych i szkół wyższych w Mali.

"Reedus": - Doktorze Asiati, właśnie podpisałeś dokument z BTU. Powiedz nam, na co się zgodziłeś.

Szymon Asiati — - nasze umowy składają się z dwóch części. Pierwszym z nich jest stworzenie programu nauczania w Afryce Zachodniej. Po drugie, uczyć rosyjskiego w ośmiu krajach w Afryce. Nauczyciele z technologa pojadą do tych krajów, aby tam uczyć.

"Reedus": - jak potrzebni i przydatni są nauczyciele z Rosji dla Twojego kraju?

Szymon Asiati: - to bardzo ważne. Potrzeba, że język rosyjski jest bardzo bogatym językiem. Kultura rosyjska jest bardzo bogata. Z tego można wiele wyciągnąć. Dlatego chcemy, aby afrykańscy studenci znali rosyjską kulturę, język rosyjski i mogli promować język rosyjski w Afryce.

"Reedus": - jakie zawody są najbardziej poszukiwane na kontynencie afrykańskim, aw szczególności w Twoim kraju?

Simon Asiati: - potrzeba jedzenia w medycynie, w technologii Górniczej, naukach górniczych. Inżynierowie są poszukiwani pod względem technologii, nauki.

"Reedus": - jak wygodnie było Ci podpisywać dokumenty na stronie Forum Ekonomicznego?

Szymon Asiati: - to forum jest bardzo ważne, jeśli chodzi o to, że zebrali się tu zarówno Afrykanie, jak i Rosjanie, aby dyskutować na poważne tematy. A prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin dokładnie wyraził intencje dotyczące krajów Afryki. I oczywiście tutaj warto rozważyć we wszystkich obszarach, jakie ważne operacje, jakie akcje, jak prawidłowo je wdrożyć, aby istniały dobre relacje między obiema stronami.

"Reedus": - pierwszy raz w naszym kraju?

Simon Asiati: - drugi raz. Pierwszy raz był w lutym.

Reedus: Polubiłeś Rosję?

Simon Asiati: - Bardzo.

"Reedus": - najprawdopodobniej w najbliższym czasie zostanie zorganizowanych jeszcze kilka forów, bardziej szczegółowych i punktowych. Czy weźmiesz w nich udział?

Szymon Asiati: - zostałem już zaproszony na forum, które odbędzie się w Rosji w listopadzie. Nie znam dokładnej daty. Ale w listopadzie będę w Rosji.

Następnie rozmawialiśmy z prorektorem ds. międzynarodowej działalności Biełgorodskiego Państwowego Uniwersytetu Technologicznego im. W. G. Szuchowa, doktorem nauk technicznych, profesorem, doradcą Raasn Ruslanem Lesowikiem.

"Reedus": - Ruslan Valerevich, właśnie podpisałeś umowę z przedstawicielami afrykańskich uczelni. Powiedz krótko, o co chodzi.

Ruslan Lesovik: - podpisaliśmy umowę z Uniwersytetem z Mali. Pozwoli nam to nie tylko zwiększyć liczbę studentów zagranicznych, ale także rozszerzyć wpływy Rosji w tym regionie.

Planujemy otworzyć tam Centrum Języka Rosyjskiego naszej uczelni, zorganizować Wydział przygotowawczy dla obcokrajowców. Chcielibyśmy również zobaczyć dzieci z Mali jako kandydatów do letniej szkoły językowej, którą będziemy prowadzić w przyszłym roku.

Pozwoli to na wzajemnie korzystną współpracę między naszymi uniwersytetami w szczególności i między naszymi krajami jako całością.

"Reedus" — - czy Warunki utworzone na forum skłoniły do podpisania takiej umowy?

Ruslan Lesovik: - wszystkie niezbędne warunki do nawiązania współpracy i podpisania umów zostały przygotowane na najwyższym poziomie. Dlatego dziękujemy organizatorom za możliwość udziału i wystąpienia na tym forum.

Reedus: - jak bardzo, Według pana, kraje afrykańskie są zainteresowane współpracą z Rosją?

Ruslan Lesovik — - w ostatnich latach zauważyliśmy znaczną chęć współpracy z naszą uczelnią. Sądząc po rozmowach z kolegami, jest to odczuwalne na innych uczelniach w Rosji. Studenci i uniwersytety w Afryce są otwarci na wzajemnie korzystną współpracę z uniwersytetami w Rosji.

"Reedus": - ilu studentów studiuje na twojej uczelni z kontynentu afrykańskiego?

Ruslan Lesovik: - szkolimy ponad 700 osób z Afryki.

"Reedus": - jakie specjalności interesują ich przede wszystkim na twojej uczelni?

Ruslan Lesovik — - Jesteśmy wiodącą uczelnią techniczną w Rosji. Dlatego te specjalności są głównie związane z budownictwem, sprzętem mechanicznym. To jest priorytet.

SlupskPost
O mnie SlupskPost

https://group.zoz.de/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka