SMELIG SMELIG
525
BLOG

Droga do czwartego wymiaru przestrzennego.(1)

SMELIG SMELIG Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

 

WSTĘP

Jak, dlaczego i kiedy powstał Wszechświat? Jaki jest duży? Jaki ma kształt? Z czego jest zrobiony? Co jest poza nim? Co było przedtem, zanim powstał? A może istniał zawsze? Oto pytania, z którymi przez dziesiątki wieków mocowali się filozofowie i astronomowie, ale również pytania, które zadajemy sobie my, zwykli ludzie od czasu do czasu. Różnorakie starożytne historie o stworzeniu świata nie były teoriami naukowymi w jakimkolwiek współczesnym znaczeniu. Były mitologiami, które miały na celu w przystępny ogółowi sposób usunąć z ludzkiej wyobraźni widmo nieznanego. Nie mówiły niczego nowego o budowie świata. Nauka powinna powiedzieć nam o Wszechświecie znacznie więcej.

Mimo niekwestionowanych sukcesów w technice, elektronice i chemii, w dalszym ciągu niewiele wiemy o naturze czasu, przestrzeni i energii. W tej dziedzinie Fizyka Współczesna jakby zatrzymała się w miejscu już od wielu lat. Nie da się niestety ukryć, że większość nauk poszukujących teorii ostatecznej skomplikowała się tak skutecznie, że nie jest w stanie znaleźć wyjścia i wyjaśnić nam rzeczy fundamentalnych. Potrafimy wykorzystywać fizykę dla naszych celów i dzięki temu mamy niebywały postęp w wielu dziedzinach techniki. Wymyśliliśmy w tym celu sztuczne i skomplikowane wzory, pełne wszelkiego rodzaju współczynników dobieranych eksperymentalnie. Taka współczynnikowa fizyka potrafi nam odpowiedzieć na pytanie jak zachowuje się Natura, lecz nie jest w stanie nam wyjaśnić, dlaczego tak się zachowuje. Nie znamy podstawowych zasad, jakimi Natura się kieruje.
W wielu wypadkach dziwne z naszego ludzkiego punktu widzenia zachowanie się Natury może mieć zaskakująco proste przyczyny. Czasem zbyt proste, by na nie wpaść. Kiedyś Churchill powiedział, że ludzie potykają się o prawdę i nieraz nawet przewracają. Podnoszą się jednak, otrzepują i idą dalej jej szukać. Jestem przekonany, że wszystkie prawa natury dadzą się ująć w kilku prostych zdaniach i przedstawić za pomocą kilku prostych równań matematycznych. Światem z pewnością rządzi jakaś prosta zasada.

Są ludzie, którym myślenie sprawia autentyczną przyjemność. Dla nich to właśnie istnieją różnego rodzaju rozrywki umysłowe, łamigłówki i komputerowe gry strategiczne. Najlepsze łamigłówki to te, które mają najbardziej zaskakujące rozwiązanie i do których należy podejść nieszablonowo. Satysfakcja wtedy jest najpełniejsza a droga prowadząca do rozwiązania najprzyjemniejsza. Wydaje się, że nasz Wszechświat jest właśnie taką łamigłówką.
Blog ten przeznaczony jest dla tych niespokojnych duchów i wiercipiętów, którym myślenia ciągle mało, a jeśli kogoś specjalnie interesują odpowiedzi na takie pytania jak:
                - skąd wzięła się materia i energia we Wszechświecie?
                - jak doszło do Wielkiego Początku?
                - co jest poza przestrzenią?
                - w jaki sposób działa Wszechświat?
                - co to jest i skąd wziął się czas?
                - co sprawia, że materia ma masę spoczynkową?
                - jakie jest pochodzenie podstawowych stałych fizycznych?
To zapraszam ich do wspólnej zabawy. Dzisiejsze modele kosmologiczne nie wychodzą poza obręb Wszechświata i poza Wielki Wybuch. Może się jednak okazać, że konstrukcja takich modeli bez uwzględnienia tego, co jest poza nim nie ma sensu. To tak jakby rybom-naukowcom kazać tworzyć teorie o zjawiskach pod wodą bez uwzględnienia wpływu wszelkich zjawisk atmosferycznych na powierzchni. Są nawet naukowcy, którzy twierdzą, że Wszechświat jest wszystkim, co istnieje a rozmowa o tym, co jest poza Nim, to czysta metafizyka.

Ewentualnych komentatorów zapraszam na ciąg dalszy.

SMELIG
O mnie SMELIG

Prawdę można poznać po jej pięknie i prostocie. [Richard Feynman]

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Technologie