SMELIG SMELIG
2114
BLOG

Prędkości w Modelu Geometrycznym - starcie trzecie.

SMELIG SMELIG Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 86

Jeśli przeskalujemy wykres odległości tak aby a = b = f = c = 1 (promień okręgu równy prędkości światła w eterze), wtedy wszystkie proporcje odległości przeniosą się na diagram prędkości. Wówczas wszystkie wartości prędkości zmierzymy linijką. Wyznaczanie prędkości jest najłatwiejsze w świecie. Prędkość obiektu to stosunek przebytej całkowitej drogi do przebytej odległości w czwartym kierunku. Im więcej obiekt poruszy się w 3D-przestrzeni tym mniej w czwartym kierunku. Nie ma nic za darmo. Wynika to z geometrii a nie z niewiadomych powodów. Jeśli jesteś istotą trójwymiarową, to tylko tyle czasu Ci upłynie ile przebędziesz przestrzeni w czwartym kierunku. Czas to taki licznik przebytych kilometrów w tym właśnie kierunku.

Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, że prędkości w Modelu Geometrycznym są niemianowane. To relacje między wielkościami przestrzennymi. Wartości wychodzą jako ułamek prędkości światła. Na dobrą sprawę dla określenia stanu ruchu jakiegoś obiektu wystarczy podać kąt (beta) między jego trajektorią w 4D-przestrzeni a kierunkiem u. Dylatacja czasu to cosinus tego kąta. Einstein po prostu trochę inaczej napisał wzór Pitagorasa.

O odległościach w MG pisałem w poprzedniej notce. Bliźniak B oddala się od bliźniaka A ze stałą prędkością. Wraz z nim został wypuszczony promień świetlny F w tym samym kierunku.

Prędkości w Modelu Geometrycznym - starcie trzecie.

Prędkości w Modelu Geometrycznym - starcie trzecie.

VBA = sb / a = sin (beta)  - Prędkość bliźniaka B mierzona przez bliźniaka A. Nie może przekroczyć wartości 1. Przyprostokątna w trójkącie prostokątnym nie może przekroczyć wartości przeciwprostokątnej. Sinus kąta beta nigdy nie przekroczy wartości 1.

VAB = sb / ub = tg(beta)  - Prędkość bliźniaka A mierzona przez bliźniaka B. Może przekroczyć wartość 1. Wzajemne prędkości bliźniaków nie są takie same jak to ma miejsce w Teorii Względności. Każdy z nich stwierdza tą samą odległość ale w innym czasie. Bliźniak B przebył mniejszą odległość w kierunku u

                                           VAB =/= VBA

VFB = (f - sb) / ub  - Prędkość fotonu F mierzona przez bliźniaka B.

VOB = b / ub  = 1 / cos (beta) - prędkość bliźniaka B w przestrzeni 4D. Jest to prędkość szczególna służąca do wyznaczania energii całkowitej obiektu.

cos(beta) – dylatacja czasu bliźniaka B
cos(beta) = sqrt (1 – VBA2)

VFA = f / a = 1 - Prędkość fotonu F mierzona przez bliźniaka A. Prędkość światła w przestrzeni 3D jest zawsze równa 1.

Generalnie w kierunku u wszystkie obiekty poruszają się z prędkością 1

Prędkość bliźniaka A w czwartym kierunku         VA = a / a = 1
Prędkość bliźniaka B w czwartym kierunku         VB = ub / ub = 1

Prędkość fotonu F w czwartym kierunku         VF = 0 / 0 = 1

Foton także ma prędkość 1 w kierunku u mimo, że nie porusza się w tym kierunku. Gdy podzielimy przez siebie dowolnie małe jednakowe liczby otrzymamy zawsze wartość 1.

Dzięki temu wszystkie obiekty znajdują się w tej samej przestrzeni bo poruszają się z tą samą prędkością w tym samyym kierunku. Jest to ewenement tego modelu - tylko tyle czasu upływa w obiekcie ile przebędzie on przestrzeni w czwartym kierunku. A swoją drogą który biegacz biegnie prędzej - czy ten co biegnie 10 metrów na sekundę czy ten co biegnie 100 metrów w ciągu 10 sekund?

Rozwiążmy teraz przykład na konkretnych liczbach. Niech będzie to przykład z ostatniej notki MHG, w której to tłumaczył on na nim zawiłości bądź też prostotę STW.

Przypomnijmy: Bliźniak B oddala się od bliźniaka A pozostającego na Ziemi ze stałą prędkością 0,8 (0,8 c) i mija planetę Alfa odległą o 8 lat świetlnych.

Dane:

sb = 8 lśw

VBA = 0,8

Rozwiązanie:

a = sb / VBA = 8 lśw / 0,8 = 10 lśw

Dylatacja czasu bliźniaka B:

cos (beta) = sqrt ( 1 - VBA2) = sqrt (0,36) = 0,6

Droga bliźniaka B w kierunku u

ub = b cos (beta) = 10 lśw * 0,6 = 6 lśw ponieważ b = a = 10 lśw

Prędkość sygnału świetlnego względem bliźniaka B

f = a = 10 lśw

VFB = (f - sb) / ub = (10 lśw - 8 lśw) / 6 lśw = 0,33

Według Modelu Geometrycznego bliźniak B stwierdzi prędkość oddalania się sygnału świetlnego 0,33 c a według STW jest to zawsze c. Składanie prędkości nie jest więc ani Galileuszowe ani Einsteinowskie.

Dla porządku warto jeszcze obliczyć prędkość bliźniaka A względem bliźniaka B

VAB = sb / ub = 8 lśw / 6 lśw = 1,33

Jak widać prędkość ta przekracza prędkość światła co jest niedopuszczalne w STW.

A także całkowitą prędkość bliźniaka B w przestrzeni 4D

VOB = b / ub = 10 lśw / 6 lśw = 1,66

W Modelu Geometrycznym wszystko jest proste i jasne. Bliźniak B mijając Alfę stwierdza u siebie upływ 6 lat (dylatacja czasu ) podczas gdy na Ziemi i na Alfie po 10 lat. W STW bliźniak B stwierdzi na Ziemi upływ 3,6 lat podczas gdy mijani właśnie alfianie będą przekonani o upływie czasu na Ziemi 10 lat.  To tak jakby rowerzysta widział inną godzinę na ratuszu niż mijany właśnie przez niego przechodzień.

W MG odległość do Ziemi jest dla alfian i bliźniaka B taka sama ( 8 lat świetlnych ). W STW bliźniak B stwierdzi inną od alfian odległość Ziemi - 5,4 lat świetlnych.

W MG podczas ewentualnego hamowania bliźniaka B w okolicach Alfy nic ciekawego właściwie się nie dzieje. B po prostu zmniejsza swoją prędkość i jego dylatacja również zmniejsza się odpowiednio do jego prędkości. W STW podczas hamowania bliźniaka B dzieją się dziwne rzeczy. Ziemia dla niego zaczyna nagle bardzo szybko się oddalać nawet szybciej niż światło a Ziemianie równie szybko zaczynają się starzeć. Co ciekawe B po wylądowaniu na Alfie może stwierdzić ze zdziwieniem, że odległość od Ziemi przebył szybciej niż światło co przeczy innemu wnioskowi z STW, że żaden obiekt materialny nie może przekroczyć prędkości światła ( patrz moja dyskusja z MHG przy tej notce ).

Można się zachwycać pięknem, symetrią i spójnością STW ale czy od tych zachwytów ta teoria stanie się piękna, symetryczna i logiczna? Może trzeba być koneserem tego piękna i nie każdy może je dostrzec?

W następnej notce mam zamiar rozpatrzyć przykład trochę bardziej złożony, kiedy to bliźniak B wyśle minisondy wstecz i do przodu. A może w komentarzach ktoś mi podrzuci jeszcze jakiś inny pomysł np. jakiś paradoks znany z STW. Model Geometryczny nie boi się paradoksów.

 

Eligiusz Smela

Łódź. dn. 22 stycznia 2012 r.

SMELIG
O mnie SMELIG

Prawdę można poznać po jej pięknie i prostocie. [Richard Feynman]

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie