3 obserwujących
87 notek
34k odsłony
603 odsłony

Sieć szpitali nie przynosi pożądanych efektów!

Wykop Skomentuj23

Sieć szpitali, która miała ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych, a dyrektorom zarządzanie placówkami, nie poprawiła ani sytuacji chorych, ani finansów większości badanych szpitali — tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej działa od 1 października 2017 roku. Tak zwaną sieć tworzą 594 szpitale, w których w sumie jest ponad 145 tysięcy łóżek. Placówki zostały podzielone na kilka poziomów — do poziomu szpitali I stopnia zakwalifikowano 283 placówki, a do szpitali II stopnia, realizujących bardziej skomplikowane świadczenia – 96. Do szpitali III stopnia wieloprofilowych szpitali specjalistycznych — zakwalifikowano 62 placówki. W sieci znajduje się także 20 szpitali onkologicznych, 30 pulmonologicznych, 13 pediatrycznych i 90 placówek ogólnopolskich instytutów oraz szpitali klinicznych. Zdaniem NIK, tworząc sieć, nie brano pod uwagę ani społecznych potrzeb, ani możliwości diagnostycznych i terapeutycznych konkretnego szpitala. Jak wskazano, nie uwzględniono między innymi jego znaczenia w zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego w regionie — nie kierowano się sytuacją demograficzną i epidemiologiczną na obszarze funkcjonowania placówki, ani stopniem dostosowania jej infrastruktury do obowiązujących przepisów. Nowy system miał umożliwić elastyczniejsze gospodarowanie pieniędzmi, a w efekcie stopniowe wychodzenie z długów. Tymczasem proces zadłużania się badanych placówek, które już wcześniej miały problemy w większości przypadków jeszcze przyspieszył, pogorszyła się także sytuacja tych szpitali, którym w przeszłości wiodło się lepiej. Z 29 badanych przez NIK placówek, aż 23 odnotowały ujemny wynik finansowy na koniec września 2018 roku. Sytuacja ekonomiczna pogorszyła się w 22 szpitalach w porównaniu z wrześniem 2017 roku. Należy podkreślić, iż jednym z celów utworzenia sieci szpitali było także poprawienie dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych. To placówka, do której został skierowany chory, miała mu zapewnić nie tylko świadczenia szpitalne, ale także po zabiegach czy badaniach — leczenie ambulatoryjne i rehabilitacyjne. Udzielanie takich świadczeń miało być podyktowane przede wszystkim potrzebami zdrowotnymi tych osób, a nie stanem finansów szpitala.

Właściwy dostęp do służby zdrowia, zwiększenie efektywności jej funkcjonowania to jedne z najważniejszych wyzwań stojących przed polskim państwem! Nikt odpowiedzialny nie może bagatelizować tego ważnego społecznie problemu i wykorzystywać go do kampanii wyborczej w tej sprawie powinniśmy wznieść się ponad polityczne podziały. Nie poprawimy sytuacji służby zdrowia bez zwiększenia nakładów na ten cel! Poprawę systemu opieki zdrowotnej musimy uznać za jedno z podstawowych zadań. To obszar w funkcjonowaniu państwa, który musimy jak najszybciej zmienić. Nie może być tak, że ludzie miesiącami, a czasem nawet i latami czekają na diagnozę oraz specjalistyczne leczenie. Jedną z najbardziej pożądanych wartości każdego człowieka jest bezpieczeństwo zdrowotne. Rzeczywistość pod tym względem rażąco odbiega od społecznych wyobrażeń i oczekiwań. Codziennością Polaków jest niska dostępność leczenia specjalistycznego, długie kolejki i niesatysfakcjonujący poziom usług medycznych. Środki przeznaczane na służbę zdrowia muszą być traktowane jako inwestycja w bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, a nie konieczny koszt! Funkcjonowanie polskich szpitali musi ulegać systematycznej poprawie!

Winniśmy stanowczo zaapelować o zapewnienie finansowania działalności szpitali w sposób adekwatny do tempa wzrostu kosztów leczenia, z przyczyn od nich niezależnych, umożliwiającego bilansowanie się działalności szpitali! Mamy prawo oczekiwać od klasy politycznej, iż tak istotny temat dla polskiego społeczeństwa stanie się przedmiotem rzeczowej debaty i realnych działań!

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości