Sylwester Śmiech Sylwester Śmiech
54
BLOG

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej!

Sylwester Śmiech Sylwester Śmiech Społeczeństwo Obserwuj notkę 3
Pomimo swego cierpienia ludność wiejska od zawsze odznaczała się niebywałym bohaterstwem w historii Polski. Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą.

W dniu dzisiejszym obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który jest świętem państwowym. W tym dniu winniśmy w poczuciu odpowiedzialności i refleksji oddać hołd wszystkim tym, którzy oddali swoje życie i zdrowie w walce o Polską niepodległość. Wieś polska zawsze odgrywała znaczną rolę w najczarniejszych momentach naszych dziejów. Mieszkańcy wsi udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Pomimo swego cierpienia ludność wiejska od zawsze odznaczała się niebywałym bohaterstwem w historii Polski. Podczas II wojny światowej mieszkańcy polskich wsi wykazali się niezwykłym heroizmem i odwagą. Za tę postawę niemiecki najeźdźca mścił się na nich z całą zajadłością i okrucieństwem. Chłopi byli wysiedlani i uciskani. Ponad 800 wsi spacyfikowano, a mieszkańców rozstrzeliwano i wywożono do obozów, niszcząc i rabując dobytek. Bohaterską postawę wieś okupiła wielką ofiarą. Święto staje się wyrazem hołdu dla wielkiej ofiary krwi, którą poniosła polska wieś w czasie II wojny światowej. Niemieccy żołnierze często zabijali przypadkowo napotykane osoby i niszczyli całe miejscowości. Takie wydarzenia pamięta wieś Szczuczki w gminie Wojciechów na naszej rodzimej ziemi lubelskiej. Już 1 października w okrutny sposób zamordowano tu 102 mężczyzn. Nie sposób również nie wymienić wsi Sochy, którą Niemcy totalnie zrównali z ziemią. Łącznie podczas licznych aktów agresji setki tysięcy osób straciło życie.

Na datę upamiętnienia Dnia Męczeństwa Wsi Polskiej ustawodawcy wybrali termin 12 lipca. To nie przypadek. Data ta jest szczególnie ważna w historii polskiej wsi. Właśnie wtedy nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w 1943 r. Wydarzenia z Michniowa powinny być symbolem. Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. To także okres apogeum mordów na Kresach Wschodnich. Męczeństwo polskiej wsi musi być na trwałe wpisane w karty naszej historii.

Historyk, Nauczyciel, Doktorant KUL, Wychowawca.  Współpracownik Klubu Inteligencji Katolickiej i Instytutu Myśli Roberta Schumana.  Koordynator organizacji Młodzi Dla Polski w Lublinie.  W przeszłości: Przewodniczący Komisji ds. Ruchu Naukowego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Członek organizacji społecznych i charytatywnych. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo