Smok wykluwa się z jaja. Porcelanowa rzeźba dekoracyjna
Smok wykluwa się z jaja. Porcelanowa rzeźba dekoracyjna
draco-marinus draco-marinus
352
BLOG

To nie jest jajo dinozaura, lecz smocze jajo

draco-marinus draco-marinus Rozmaitości Obserwuj notkę 3

Pewnego wiosennego dnia na giełdzie staroci w O. nabyłem niewielką rzeźbę dekoracyjną z porcelany pochodzącą prawdopodobnie z ok. 1960 roku i zapewne wykonaną w Niemczech  (zob. załączoną ilustrację).

Osoba sprzedająca ten przedmiot, a była to śliczna dziewczyna, zapewniała mnie, że jest to wizerunek dinozaura wykluwającego się z jaja. Miałem inne zdanie na temat tej figurki, ale nie chciałem prowadzić sporu z ową niewiastą, aby nie zepsuć jej wiosennego humoru.

Uważałem, że ten wizerunek nie ma nic wspólnego z dinozaurami. Przecież nie każdy gad o innych cechach niż obecnie żyjące zwierzęta z tej grupy musi przypominać dinozaura. Istnieją też inne rodzaje potworów, należące co prawda do bajecznego świata, ale nie mają nic wspólnego z dinozaurami, czy nawet krokodylami.

Postanowiłem to wyjaśnić właśnie w ten „internetowy sposób”, czyli publikując tenże skromny tekst na blogu.
 

Otóż owa rzeźba przedstawia przedstawia coś innego, a mianowicie wykluwanie się smoka z jaja. Ten wizerunek nie jest przypadkiem, gdyż jest on jakby skutkiem trwania w kulturze niemieckiej motywu smoczego jaja. Według różnych legend, wierzeń religijnych oraz dawnych poglądów przyrodniczych uważano smoki za szkodliwe istoty ze świata fauny. Nawet wielcy teologowie uważali je za wcielenie diabła i przypisywano im szkodliwe działanie na życie i duszę człowieka.

W różnych życiorysach tzw. świętych Pańskich czytamy o smokobójstwie jako swego rodzaju zwalczaniu zła. Motyw szkodliwego działania smoka lub części jego ciała zawitał też do świata bajek, a właśnie jedną z głośnych kiedyś w Niemczech legend jest historia o królu smokobójcy Ortnicie, któremu podstawiono podstępnie smocze jaja. Z nich wykluły się smoki, które on pokonał, ale zginął w walce z nimi. To oczywiście niewielka część dziejów bohaterskiego króla Ortnita. Jego bajeczna postać, cnoty, rycerskość oraz bohaterstwo zostały utrwalone w pochodzącym z XIII wieku utworzepoetyckim, który przez następne stulecia rozpowszechniano, a jednym z zachowanych przykładów jest ilustrowany rękopis z pocz. XV wieku w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Heidelbergu.

Więcej na temat smokobójstwa można przeczytać w mojej książce pt. Smoki i smokobójstwo, wydanej w 2015 roku.

Zob. :

Marek Sikorski, Smoki i smokobójstwo, Wyd. Sativa Studio 2015.

Na temat tej książki zob.:

www.smokobojcy-smoki.blog.pl

Na temat autora zob.:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Marek Sikorski, Smoki i smokobójstwo, Wyd. Sativa Studio 2015
Marek Sikorski, Smoki i smokobójstwo, Wyd. Sativa Studio 2015

Link mojej strony: Marek Sikorski i jego książki , link kanału na YT:dr Marek Sikorski  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Rozmaitości