draco-marinus draco-marinus
131
BLOG

Tragiczna walka ze smokiem

draco-marinus draco-marinus Rozmaitości Obserwuj notkę 1

image

W zamku Frankenstein koło Darmstadt mieszkało kiedyś trzech braci. Do dziś w pobliskim kościele zachowały się upamiętniające ich kamienne nagrobki.  Jeden z tych nagrobków przedstawia wizerunek postaci męskiej stojącej na smoku. Rzeźba ta odnosi się do jednego z tych braci, a mianowicie do Hansa. Z nim powiązana jest pewna smutna historia. Otóż koło zamku znajdowała się kiedyś jedyna w okolicy  studnia, z której ludność czerpała wodę. Swego czasu w pobliżu studni zadomowił się smok. Mieszkańcy nie mogli korzystać swobodnie ze studni, musieli za każdego dnia podawać smokowi na pożarcie jedną owcę lub cielaka. To upokarzanie się przed smokiem nie podobało się rycerzowi Hansowi. Postanowił on stoczyć walkę z smokiem i pokonać go. Udało się jemu obciąć mieczem głowę potwora. Zadał też on cios w tułów bestii, ale jej ogon zawinął się pod kolanem rycerza Hansa, a było to jedyne nieosłonięte zbroją miejsce. Ciało smoka z natury swojej  porażało jadem, więc i tym razem zadziałała smocza trucizna. Rycerz Hans – bohaterski smokobójca stracił życie porażony smoczym jadem.

 Postscriptum.

image

Strona tytułowa zbioru legend Braci Grimm pt. Deutsche Sagen...

Jest to historia bajeczna oparta o niewielki utwór Braci Grimm pt.Der Lindwurm am Brunnen, wydany w zbiorze:Deutsche Sagen von den Brüdern Grimm, ausgewählt von Heinrich Wolgast, Verlag der Jugendblätter München, brak roku wydania, s. 30  (jakkolwiek staroniemieckie  słowa: "lint " oraz też "wyrm" lub "orm " oznaczają wielkiego węża, to w literaturze niemieckiej "der Lindwurm" odnosi się zwykle do smoka, niem. "der Drache").

image

Fotokopia tekstu  Der Lindwurm am Brunnenze zbioru legend Braci Grimm pt. Deutsche Sagen...

Motyw tzw. „słabego miejsca na ciele” to nic innego jak archetyp kulturowy, nawiązujący do motywu „pięty Achillesa”.

W germańskiej kulturze nawiązuje do tego motywu legendarna historia  o Siegfriedzie, który pokonał smoka Fafnira. Bohater obmył się krwią smoka, bo miała ona magiczną siłę i mogła uczynić rycerza nietykalnym. Tylko jedno niewielkie miejsce na jego ciele pozostało poza zasięgiem krwi, przykryte zostało liściem. Właśnie w nie trafił swego czasu miecz wroga i nasz bohater zginął.

Na temat smokobójstwa i innych smoczych historii
można więcej przeczytać w mojej książce, zob.:

 

image

Marek Sikorski, Smoki i smokobójstwo, Wyd. Sativa Studio 2015.

 

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA TEŻ W KSIĘGARNI AKADEMICKIEJ W KRAKOWIE

link:

http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=24040

 

Na temat tej książki zob.:

www.smokobojcy-smoki.blog.pl

Na temat innych moich książek zob.:

www.marek-sikorski-autor.blog.pl

Link mojej strony: Marek Sikorski i jego książki , link kanału na YT:dr Marek Sikorski  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości