7 obserwujących
90 notek
69k odsłon
920 odsłon

Kosztowna akcja WIDELEC Szetyny.

Wykop Skomentuj22

            image

 Skarb Państwa wypłacił prawie 300 tys. złotych odszkodowań osobom poszkodowanym w tzw. „Akcji Widelec”. Pieniądze trafią do tych, którzy poprosili o pomoc inicjatywę społeczną „sprawiedliwość za widelec” – informuje Polskie Radio.

Przypominamy, że akcja widelec miała miejsce 2 września 2008 r., gdy w Warszawie odbywały się derby między Polonią a Legią Warszawa na stadionie pierwszej z drużyn. Policja tego dnia zatrzymała 753 kibiców, w tym przypadkowych przechodniów. Łącznie ponad 600 osobom postawiono zarzuty nielegalnego zbiegowiska, którego celem było naruszenie porządku prawnego. Co ciekawe akcja miała znamiona działalności prewencyjnej, gdyż kibice, którzy szli w kierunku Muranowa, na którym mieści się stadion Polonii zachowywali się w większości spokojnie. Gdy grupa dowiedziała się, że na stadion nie wejdzie doszło do pojedynczych przypadków złamania prawa w postaci rzucania racami. Policja postanowiła całą grupę sprowadzić na Podzamcze. Ostatecznie wszystkich kibiców porozwożono po komisariatach na terenie Warszawy i Mazowsza. Przy części zatrzymanych znaleziono kastety, bokserskie ochraniacze na zęby i... widelec, którym chwalili się przedstawiciele biura prasowego policji. To właśnie dzięki temu „narzędziu zbrodni” powstała nieoficjalna, ironiczna nazwa operacji.

Część kibiców skarżyła się na to, że na komendach i w trakcie transportu była bita przez funkcjonariuszy policji.

Sprawa budziła duże emocje, bo kibice Legii pozostawali wtedy w konflikcie z właścicielami swojego klubu (grupa ITI), którzy z kolei sympatyzowali z rządzącą Platformą Obywatelską. Również relacje między kibicami piłkarskimi a koalicją PO-PSL nie były najlepsze.

- Ludzie byli bici, poniżani na komisariatach policji, a Grzegorz Schetyna, ówczesny minister MSWiA był dumny z tej akcji – mówił na antenie Polskiego Radia minister Mariusz Błaszczak.

 Oskarżenie trafiło do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Jednak ze względu na braki sędziów część rozpraw trafiła m.in. do Sochaczewa, Zambrowa i Radomia.

 Wyroki zapadły w stosunku do 547 osób, z czego 510 uczestników zdarzenia zostało uniewinnionych. W tym 47 wyroków jest nieprawomocnych. Skazano 35 osób, z czego 26 wyroków jest nieprawomocnych. Część osób pokrzywdzona przez uporczywie przeciągającą się sprawę postanowiła walczyć o odszkodowania. Pomocy w tej materii udziela m.in. Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa.

Łączna kwota zasądzonych zadośćuczynień wynosi ponad 280 tys. złotych. Tylko Sąd Rejonowy w Żyrardowie uniewinnił 11 osób, dostali oni odszkodowania w wysokości 110 tys. złotych.

Również do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasbourgu wniesiono 100 skarg. 86 przyjęto do rozpoznania, 4 odrzucono, a 10 czeka na decyzję. Ugoda zaproponowana przez Strasburg może kosztować budżet państwa kolejne setki tysięcy złotych.

 

Źródło: Telewizja Republika

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo