Blog
Sporo zdziwień
Janusz40
Janusz40 Inż. Mgr ekon. Ekspert ekonomiczny PTE
31 obserwujących 961 notek 574804 odsłony
Janusz40, 13 stycznia 2018 r.

Róża Thun kontra Ryszard Czarnecki - czyja racja?

796 32 0 A A A

            Eurodeputowana Róża Thun uważa że jest obrażona przez wiceprzewodniczącego Parlamentu europejskiego Ryszarda Czarneckiego i ma zamiar złożyć wniosek do PE o odwołanie Go z tej funkcji. Pisze by wskazać jakieś zdanie przez nią wygłoszone, czy napisane, które nie byłoby prawdziwe. Właśnie takie zdanie znalazłem bez większego trudu:

          "Uważam, że to jest rząd, który dąży do autorytaryzmu albo do dyktatury. Jeśli się niszczy trójpodział władzy, to jest koniec z demokracją." To zdanie wygłoszone (napisane) przez eurodeputowaną jest nieprawdziwe i obraźliwe dla polskiego rządu wyłonionego w demokratyczny własnie sposób. Poza tym, rzeczywiście - jeśli się niszczy trójpodział władzy, to kończy sie demokracja. rzecz w tym, że większość polityków mylnie wyobraża sobie ów trójpodział; wg tych, którym odpowiada dotychczasowy status quo - trójpodział tak, ale władza sądownicza sama się wybierająca i pozostająca poza wszelką kontrolą, dozgonna i nie wybieralna przez społeczeństwo ani przez gremia demokratycznie wyłonione.

          W większości cywilizowanych państw na świecie (np, w Niemczech, a szczególnie w US) - władza sądownicza jest wyłaniana bezpośrednio, lub pośrednio przez suwerena a nie przez multiplikację. W niektórych stanach US prokuratorzy i sędziowie są wybierani na krótkie (kilkuletnie) okresy w lokalnych bezpośrednich wyborach. W przypadku nie uzyskania mandatu do sprawowania tych urzędów - szukają sobie pracy jak każdy obywatel - żadnych przywilejów co do odpraw, czy przedwczesnych emerytur. To jest ideał władzy sądowniczej; to co z trudem przeprowadza obecna władza w Polsce, to dopiero drobna kosmetyka patologicznego układu.

          Ponadto - warto przeczytać jak wyobrażał sobie trójpodział władz jego twórca - genialny francuski myśliciel Charles de Montesquieu. Określę to w kilku zdaniach: Demokracja jest najlepszym ustrojem państwa, ale zakładając równość obywateli - jest zarazem słabym ustrojem, gdyż ludzie z natury są ambitni i każdy chce być lepszy od drugiego a wielu chce większych przywilejów, niektórzy nawet po trupach do władzy i pieniędzy Stąd jest właśnie potrzebne prawo i władza sądownicza, której zadaniem jest chronić demokrację przed zakusami tych "nadmiernie" ambitnych. Takiej potrzeby nie ma w niektórych innych społecznościach (pozbawionych nadmiernej ambicji i działających bez szemrania dla dobra wspólnego) - niestety nie dotyczy to rodzaju ludzkiego - to społeczności np. pszczół czy mrówek. Oczywiście ambicje są pożyteczne i generują ogólny postęp; mówimy o nadmiernych - chorych ambicjach.

           Uważanie, że władza sądownicza ma sprawować nadzór nad innymi filarami władzy jest nieporozumieniem - władza sądownicza wg Monteskiusza ma rolę służebną wobec demokracji, ma chronić władzę ustawodawczą i wykonawczą przed zakusami silnych w stosunku do słabszych, przed tworzeniem sie uprzywilejowanych warstw, czy kast w społeczeństwie. Wykorzystywanie skrajnie błędnych konstytucyjnych zapisów do stworzenia sobie enklawy władzy nadrzędnej w stosunku do wszystkich, do samo wybierania się, do dozgonności i braku jakiejkolwiek odpowiedzialności - jest niewyobrażalną patologią, która degraduje Polskę i nie pozwala na życie obywateli w wolnym i sprawiedliwym państwie. Ten stan rzeczy dopiero zaczynamy zmieniać. Oczywiście - uprzywilejowana kasta broni swoich interesów jak niepodległości, bez walki nie odda swojej zawłaszczonej kosztem społeczeństwa pozycji...

Opublikowano: 13.01.2018 10:52.
Autor: Janusz40
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Wbrew wymienionym papierom jestem humanistą. Piszę od kilkudziesięciu lat - przeważnie do szuflady. Kieruję się maksymą: Amicus Plato, sed magis amica veritas. Gotów jestem zawsze wysłuchać i odpowiedzieć na rzeczowe argumenty.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Myth Buster . Można wszystko wytłumaczyć prymitywną kpiną
  • @maur . Krzyk i propaganda byłaby wielka, przyklejono by nam zacofaną gębę trucucicieli i...
  • @syzyf . Nie wiem, co masz na myśli. Czy podważasz twierdzenie prezesa Tauronu? Może jakiś...

Tematy w dziale Społeczeństwo