Spór o maseczki na igrzyskach w Tokio. MKOl poszedł na rękę zawodnikom

MKOl poszedł na rękę zawodnikom, nie muszą nosić maseczek na podium. fot. PAP/EPA
MKOl poszedł na rękę zawodnikom, nie muszą nosić maseczek na podium. fot. PAP/EPA
Międzynarodowy Komitet Olimpijski zareagował na prośby zawodników i pozwolił na zdjęcie maseczek w trakcie ceremonii dekoracji. Chodzi o to, by sportowcy mieli też "normalne" zdjęcia z podium. Warunkiem jest utrzymywanie odpowiedniego dystansu.

Noszenie maseczek podczas igrzysk olimpijskich w Tokio jest obowiązkowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Dotyczy to wszystkich osób będących na miejscu. Organizatorzy imprezy chcą w ten sposób przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Zawodnicy będą mogli zdjąć maseczki

Sportowcy będą mogli zdjąć maseczki po odegraniu hymnów narodowych. To moment dla fotoreporterów, ale i dla samych zawodników, dla których te zdjęcia są pamiątką na całe życie.

"Chcemy, by na fotografiach widać było także emocje. Wszyscy muszą jednak zachować odpowiedni odstęp. Jeśli zawodnicy będą chcieli mieć na podium wspólne zdjęcie, wówczas będą musieli znowu założyć maseczki" - napisano w oficjalnym komunikacie.

MKOl grzmiał po zachowaniu pływaków

Jeszcze w niedzielę rano Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał oświadczenie, w którym przypomniał o zachowaniu pandemicznych zasad. Krytyka spadła szczególnie na pływaków, którzy zdobyli medale i zdjęli maseczki, aby się uściskać i pozować do zdjęć.

- To obowiązuje wszystkich, bez znaczenia kim jesteś i jakie wyniki osiągasz. Prosimy wszystkich o zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa. To nie jest serdeczna prośba, ale obowiązek każdego uczestnika igrzysk i nie dotyczy to tylko sportowców. Rozumiemy, że radość po zdobyciu medalu jest ogromna i emocje czasami wygrywają ze zdrowym rozsądkiem, ale tu nie może być żadnych wyjątków - powiedział wówczas Mark Adams, rzecznik prasowy MKOl.

Igrzyska w pandemii

Z powodu pandemii koronawirusa igrzyska zostały przesunięte o rok, ale i tak odbywają się w momencie, gdy liczba zakażeń w Japonii ciągle rośnie. W Tokio w trakcie całej imprezy obowiązuje stan wyjątkowy, a wszystkie zawody odbywają się bez udziału publiczności.

Jak podali organizatorzy, od 1 lipca stwierdzono 132 przypadki zakażenia wśród osób związanych z igrzyskami, w tym u 13 sportowców. Impreza potrwa do 8 sierpnia.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport