Ile medali z Tokio przywiozą polscy sportowcy? Fot.: Twitter/#Tokyo2020

Co się dzieje z Polakami?! Medale na Igrzyskach w Tokio mają już nawet Kosowo i Mongolia

Redakcja Redakcja Igrzyska w Tokio Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
Po trzech dniach Letnich Igrzysk Olimpijskich - Tokio 2020 reprezentanci Polski nadal bez medalu jakiegokolwiek kruszcu. W tym czasie złoto zdążyła wywalczyć choćby judoczka z niespełna dwumilionowego Kosowa.

Polscy sportowcy nie mogą na razie odnieść sukcesu na Igrzyskach XXXII Letniej Olimpiady w Tokio. Podczas dwóch pierwszych dni rywalizacji w Japonii szanse mieliśmy m.in. na kolarskim torze, ale najlepsi z „Biało-Czerwonych" zarówno wśród panów (Michał Kwiatkowski), jak i pań (Katarzyna Niewiadoma) ściganie zakończyli w drugiej dziesiątce.

Historyczny sukces Kosowa

W zawodach judo kobiet (w kategorii do 48 kg) zwycięstwo odniosła reprezentantka Kosowa Distria Krasniqi. 25-latka powtórzyła tym samym sukces swojej rodaczki Majlindy Kelmendi, która triumf (w kategorii do 52 kg) świeciła pięć lat temu w Rio de Janeiro, i wywalczyła drugi medal olimpijski dla swojego kraju w historii jego olimpijskich występów.

Sukces odbił się szerokim echem w niespełna dwumilionowym Kosowie, które niepodległe jest od 2008 roku. Swojej judoczce za pośrednictwem mediów społecznościowych zaczęli gratulować politycy.

- Wszyscy jesteśmy z Ciebie dumni. Brawo! - napisała na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Kosowa Liza Gashi.

W tych samych zawodach brąz wywalczyła reprezentantka Mongolii Urantsetseg Munkhbat.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio medale wywalczyli już także przedstawiciele krajów, które nie są sportowymi potęgami. Złoto w wyścigu kolarskim powędrowało do Ekwadorczyka Richarda Carapaza. W taekwondo kobiet do 49 kilogramów zwyciężyła Panipak Wongpattanakit z Tajlandii. Natomiast brąz w konkursie szermierki pań dla Estonii, a dokładnie Katriny Lehis.

Chiny liderem. Co z Polską?

W 17 dni olimpijskiej rywalizacji w Kraju Kwitnącej Wiśni sportowcy z całego świata powalczą o medale w 339 konkurencjach w 37 dyscyplinach sportu. Póki co, na czele klasyfikacji medalowej są Chiny, których w liczbie krążków ścigają gospodarze - Japończycy. Polacy na razie nic nie mogli dopisać na swoje konto, a za naturalny cel naszej ekipy olimpijskiej stawiane jest powtórzenie dorobku z Rio. W 2016 roku „Biało-Czerwoni" zdobyli 11 medali, co pozwoliło im skończyć klasyfikację Igrzysk na 33. miejscu.