Kamil Stoch. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Turniej Czterech Skoczni. Kamil Stoch wycofany przez PZN

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Kamil Stoch został wycofany z Turnieju Czterech Skoczni - poinformował Polski Związek Narciarski. Zawodnik nie zakwalifikował się do wtorkowego konkursu w Innsbrucku, a w czwartkowych zawodach w Bischofshofen nie wystartuje.

Kamil Stoch wycofany

"Sztab szkoleniowy podjął decyzję o wycofaniu Kamila Stocha z TCS i kolejnych zawodów PŚ. Jutro Kamil wróci do Polski. Do końca tygodnia ważny będzie odpoczynek, a później trening motoryczny. Trening na skoczni w następnej kolejności" - napisano w komunikacie Polskiego Związku Narciarskiego.

"W miejsce Kamila Stocha nie zostanie powołany żaden inny zawodnik" - dodano w komunikacie federacji.

Stoch nie wystąpi także w konkursach Pucharu Świata w Bischofshofen w dniach 8 i 9 stycznia, gdzie zaplanowane są zawody indywidualne i drużynowe.

Trzykrotny złoty medalista olimpijski tegorocznego TCS nie zaliczy do udanych. W niemieckiej części zawodów zajął 41. miejsce w Oberstdorfie i 47. w Garmisch-Partenkirchen.

W poniedziałek w Innsbrucku nie udało mu się zakwalifikować do pierwszej serii na Bergisel. W dobrych warunkach wietrznych osiągnął tylko 114 m i został sklasyfikowany na 59. pozycji.

W tej sytuacji w pierwszej serii wtorkowego konkursu w Innsbrucku wystąpią Andrzej Stękała, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Piotr Żyła i Paweł Wąsek.

Stoch załamany

Decyzja o wycofaniu Stocha z austriackiej części TCS zapadła po naradzie w Innsbrucku w której uczestniczyli m.in. trener główny Michal Dolezal, dyrektor-koordynator ds. skoków narciarskich Adam Małysz oraz doktor Harald Pernitsch.

Za takim rozwiązaniem już po noworocznym nieudanym dla Stocha konkursie w Ga-Pa opowiadał się Małysz, jednak początkowo sztab szkoleniowy reprezentacji nie akceptował takiego rozwiązania. Zdecydowano o przyjeździe całego zespołu do Austrii i starcie w kwalifikacjach w Innsbrucku.

Stoch po poniedziałkowych kwalifikacjach był załamany. "Znacie mój charakter, nigdy się nie poddaję. Natomiast sytuacja jest ogromnie trudna. Łzy mi się cisną do oczu" - mówił reporterowi telewizyjnemu.

Taka sytuacja, aby odpadł w kwalifikacjach TCS, przydarzyła się Stochowi po raz drugi w karierze. Pierwszy raz miało to miejsce w 2009 roku w konkursie w Obersdorfie.

Kamil Stoch ma w dorobku trzy triumfy w Turnieju Czterech Skoczni. Zwyciężył w poprzedniej edycji 2020/21, wcześniej wygrał w sezonach 2016/17 i 2017/18.