35stan 35stan
540
BLOG

Jean-Éric Schoettl zmienił zdanie n/t orzecz. niemieckiego TK w Karlsruhe

35stan 35stan UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Po orzeczeniu  niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe z 5 maja 2020 r. potępiającego praktykę Europejskiego Banku Centralnego(EBC) w zakresie nabywania obligacji publicznych strefy euro, Pan Jean-Eric Schoettl, były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej, krytykował to orzeczenie na łamach francuskiego kwartalnika  "Revue politique et parlementaire" ("Przeglądu Politycznego i Parlamentarnego") założonego w 1894 roku przez Marcela Fourniera,  mówiąc:

(...)

Sąd w Karlsruhe zrzuca bombę atomową na Europę w czasie, gdy ta ostatnia, już rozdarta wewnętrznymi sprzecznościami, chwieje się pod ukąszeniem koronawirusa. Skutki decyzji z 5 maja są potencjalnie dramatyczne dla ożywienia gospodarczego, a także dla spójności strefy euro po kryzysie zdrowotnym.

(...)

i przyznając rację EBC i orzeczeniu TSUE w tej sprawie.

https://www.revuepolitique.fr/le-tribunal-de-karlsruhe-largue-une-bombe-atomique-sur-leurope/

Obecnie na łamach francuskiego "Le Figaro" w obszernym artykule wyjaśnia, że polski TK ma rację i orzekł podobnie jak wcześniej trybunały we Francji czy w Niemczech, w tym orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w w Karlsruhe z 5 maja 2020 r.:

(...)

"Udajemy, że w orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 7 października widzimy bezprecedensową prowokację, bezprecedensowy atak na konstrukcję europejską. To ignorowanie decyzji niemieckiego trybunału konstytucyjnego i francuskich sądów najwyższych. Orzeczenie sądu w Karlsruhe z 5 maja 2020 r. jest krytyką działań prowadzonych przez Europejski Bank Centralny w ramach 'luzowania ilościowego'. To działanie moim zdaniem słuszne."

(...)

(...)

"Niemiecki sąd przyznaje pierwszeństwo niematerialnej zasadzie demokratycznej, zapisanej w Grundgesetz (ustawie podstawowym), przed zasadą nadrzędności prawa europejskiego, zidentyfikowaną po raz pierwszy w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości, a następnie zapisaną w bardzo zawiłej załączonej deklaracji nr 17 do Traktatu Lizbońskiego, gdzie został dyskretnie zakwaterowany po negatywnych referendach we Francji i Holandii w 2005 roku"

(...)

- przypomina Schoettl.

https://www.lefigaro.fr/vox/monde/jean-eric-schoettl-pourquoi-tant-de-hargne-contre-la-decision-du-tribunal-constitutionnel-polonais-20211011

Co było przyczyną zmiany poglądów w tej sprawie, tego  Pan Jean-Éric Schoettl nie wyjaśnił.

35stan
O mnie 35stan

Nie znoszę kłamstwa, obłudy, relatywizmu moralnego i bezczelności w ich prezentacji. Preferuję rozmowę merytoryczną, opartą na faktach i uprawdopodobnionych poszlakach, analizy oparte na kojarzeniu różnych informacji i faktów w logiczny ciąg zdarzeń. Wyznaję pogląd, iż w polityce nie należy liczyć na przyjaźń, tylko na wspólne interesy, które najlepiej gwarantują dobrą współpracę, że partnerowi można zaufać, jeśli ma się możliwość kontroli jego działań.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka