159 obserwujących
4484 notki
4627k odsłon
709 odsłon

Zmiennicy

Wykop Skomentuj56

Dobra zmiana podtrzymała gospodarkę, ofiarując konsumentom pieniądze, pozyskane od obywateli lub pożyczone. Ponieważ takie zarobkowanie nie powoduje wzrostu ilości towarów na rynku, kiedy przekroczono proste rezerwy, ruszyła inflacja.

Przystąpiono też do inwestowania. Między innymi powiększono puste i bez tego lotnisko w Radomiu, wycięto las i rozgrzebano piach na Mierzei Wiślanej, rozpoczęto i porzucono budowę nowego bloku energetycznego w Ostrołęce.

Wszystko to dało zatrudnienie pewnej liczbie osób, ale wzrost PKB z tego tytułu jest krótki i pozorny. Nie przyniesie bowiem towarów albo usług do zrównoważenia zwiększonej ilości pieniędzy na rynku. Wszak wiatr darmo hula po najbardziej nawet powiększonym i najbliższym Afryki lotnisku, podobnie jak woda bezpłatnie niesie piasek w politycznie realizowane przekopy.

Planowane budowle dobrej zmiany, szczególnie Centralny Port Komunikacyjny, zapowiadają identyczne efekty. Światowe przedsięwzięcia mają kiepską przyszłość w ksenofobicznym państwie, skłóconym z sąsiadami, gdzie w tramwajach za posługiwanie się własnym językiem obcokrajowcom wybija się zęby. Ale dla ich tworzenia trzeba będzie pożyczyć pieniądze. Otrzymają je budowniczowie i na rynku znajdą najwyżej więcej powstającego obiektu. Inflacja więc musi się rozpędzić.

Trzeba będzie jednak pożyczki zwracać. Otrzymają je wraz z odsetkami kredytodawcy, czyli bogacze. Zapłacą zaś ci, którzy zawsze zasilają państwową kiesę, wszyscy. Biedacy również. I na tym się zasadza pułapka, w którą dumny teraz suweren jest wpędzany przez swoich idoli.

W dodatku dobrozmieńcy działają w sposób typowy dla parafian. Kiedy więc nadeszła zaraza, zaczęto pośród znajomków pozyskiwać środki ochronne. Ufa się tylko swojakom. Stąd dostawcami sprzętu medycznego dla państwa stali się narciarze i sprzedawcy oscypków lub używanego sprzętu dla armii trzeciego świata. Postępują zgodnie z zasadami ulicznego lub wtórnego rynku.

Suweren zaś na razie jest uradowany, bo wykształciuchy dalej dostają w kość i mogą tylko bezsilnie krzyczeć. Ale od mieszania herbaty nie przybywa jej słodyczy. Stare zaś prawdy na ogół pozostają niewzruszone. Chyba że same powstały w wyniku rozważań jedynie słusznych znawców.

Pomyślność bowiem bierze się z pracy, przemyślanej. Nie z datków.


Wykop Skomentuj56
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka