158 obserwujących
4571 notek
4711k odsłon
  638   2

Piramidalnie

Autorzy wtorkowego reportażu w TVN stwierdzają, że chociaż państwo w latach 2018 i 2019 z powodu niezapłaconego podatku VAT straciło blisko 17 miliardów złotych, to odzyskało zaledwie 150 milionów PLN. Wszystkie przestępstwa gospodarcze z tego czasu kosztowały nas 36 miliardów a zabezpieczone dla pokrycia ubytków mienie stanowi jedynie ⅙ łupu złoczyńców. Ile się z tego naprawdę odzyska, nie wiadomo.

Wedle Mateusza Morawieckiego w latach 2015 do 2020 wpływy z tytułu VAT wzrosły o połowę. Dzięki temu stać nas było na wszystkie plusy i inne trzynastki. Tymczasem, jak mówi Sławomir Dudek, owe pieniądze z pokrytej luki są w tej chwili przez rząd oceniane na 22 miliardy złotych rocznie. Tak to bowiem zapisano perspektywie budżetowej do 2022 roku. Wszystkie dotacje plusowe kosztują nas co roku 60 miliardów złotych.

Różnica między prawdziwym stanem finansów a deklarowanym w ustawie budżetowej wynosi 150 miliardów złotych. Tak to wyliczył nasz minister finansów i podał to do wiadomości Komisji Europejskiej. Rzeczona kwota pochodzi z zasilania różnych funduszów pożyczkami i parapodatkami. Można się było dzięki temu chwalić zdrową gospodarką. Wydatki bowiem na różne tarcze nie obciążają widocznych dla mediów i Sejmu obciążeń budżetu.

Ponieważ jednak wydawano środki poza kontrolą publiczną, bez porozumienia z przedsiębiorcami i ekonomistami, wedle radosnej propagandy rozsypywano pieniądze z helikoptera, znaczna część została źle wykorzystana. Zaciągano bowiem pożyczki i odbierano przedsiębiorcom oszczędności, zasilając nie zawsze takich, którzy potrafili rzecz efektywnie wykorzystać.

Takie postępowanie generuje niepotrzebne koszta. Teraz więc z powodu pandemii stoimy u kresu takiej polityki. Jeżeli się rząd zdecyduje na rozdawanie kolejnej kiełbasy wyborczej, popadniemy w zastój. Jeżeli nie, można się spodziewać wzrostu, dzięki odbiciu gospodarki po pandemii.

Ale z udawaniem trzeba skończyć. Im prędzej, tym lepiej.


Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka