166 obserwujących
5110 notek
5092k odsłony
  133   1

Przeznaczenie

Zdanie z Norwida, opisujące, naszą, Polaków odpowiedzialność za PiS i za to co robi on z Polską: ”Znicestwić narodu nikt nie podoła bez współdziałania obywateli tego narodu”. Święta prawda. [Tomasz Lis].

Światu grożą trzy plagi, trzy zarazy. Pierwsza - to plaga nacjonalizmu. Druga - to plaga rasizmu. Trzecia - to plaga religijnego fundamentalizmu. Te trzy plagi mają tę samą cechę, wspólny mianownik - jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność. Do umysłu porażonego jedną z tych plag nie sposób dotrzeć. W takiej głowie pali się święty stos, który tylko czeka na ofiary. Wszelka próba spokojnej rozmowy będzie mijać się z celem. Nie o rozmowę mu chodzi, tylko o deklaracje. Żebyś mu przytaknął, przyznał rację, podpisał akces. Inaczej w jego oczach nie masz znaczenia, nie istniejesz, ponieważ liczysz się tylko jako narzędzie, jako instrument, jako oręż. Nie ma ludzi - jest sprawa. [Ryszard Kapuściński].

Taki cytat z Imperium znaleźć można w Internecie, jako charakterystykę nieszczęść, które dotknęły Polskę. Niezwykle trafną.

Jest też tam jeszcze ostatni żart Kaczyńskiego, z niedawnego wyjazdu. Prezes tam oświadczył, że w wypadku wygranej opozycji prokuratorem generalnym zostanie człowiek, który ze względu na swój wygląd jest określany jako koń. Otworzył tym całą serię rozważań na temat swojej własnej aparycji. Dużo bardziej niepochlebnych.

Seneka twierdził, że wszystkie radości, które przychodzą do nas z zewnątrz, są bezwartościowe. Szczególnie poklask tłumu. Daje satysfakcję, która łatwo znika wraz z końcem popularności, przynosząc tylko cierpienie zapomnianym idolom. Człowiek więc przezorny nie zabiega o takie wartości.

Jeżeli nauczyciel Nerona miał rację, to wizerunek Prezesa ma kiepską przyszłość. Nawet kiedy teraz próbuje on w żart obracać własne uprzedzenia. Gorzej, nie spodoba się to jego wielbicielom. Wszak dzięki populistycznej narracji zdobył popularność w środowiskach najbardziej dotkniętych plagami, które wyszczególnił Kapuściński. Najbardziej przeto skłonnych do hejtu.

Powstaje zatem jeszcze jeden dowód, że karma wraca. To w końcu też jakaś zasługa wobec potomności.


Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale