13 obserwujących
303 notki
322k odsłony
516 odsłon

Jaki jest mechanizm działania rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19?

Wykop Skomentuj9

Rosja ogłosiła, że jako pierwszemu krajowi na świecie udało jej się opracować skuteczną szczepionkę przeciwko Covid-19.
Według dostępnych informacji mechanizm działania rosyjskiej szczepionki jest dokładnie taki sam, jak szczepionek ,które opracowują zachodnie koncerny, z których jakąś  - w zależności, którą zakupi unia Europejska dla Polski zostaną zaszczepieni także Polacy.
Mechanizm działania rosyjskiej szczepionki w istocie nie jest taki jak potocznie się uważa w przypadku klasycznej szczepionki. W rozumieniu klasycznym nie jest to właściwie  szczepionka, tylko terapia genowa.
Substancją czynną w w rosyjskiej szczepionce jest mRNA (kwas rybonukleinowy, który po wprowadzaniu bezpośrednio do komórek ludzi uruchamia ich mechanizm powielania i zamienia komórki w „fabryki” części wirusa Covid-19, na które reaguje układ immunologiczny i wytwarza przeciwciała. Choć technologia nie jest nowa, to na obecną chwilę nie ma na świecie ani jednej, zatwierdzonej szczepionki, działającej w oparciu o ten mechanizm. Można więc powiedzieć, że w przypadku szczepionek jest to technologia eksperymentalna.  Głównym powodem dla którego taka szczepionka do tej pory pory nie powstała są skutki ubocznej takiej terapii, które są immanentną cechą tej metody. Nie ma bowiem obecnie możliwości, aby ‘wstrzyknięte „do komórek obce mRNA nie spowodowało stanu zapalnego, który będzie przyczyną łagodniejszych lub poważniejszych skutków ubocznych.
Ponieważ skutki uboczne są nieuniknione metoda ta była stosowana tylko w przypadku leczenia ciężkich chorób. Prawdopodobnie z tego powodu do tej pory uważano, że nie nadaje się ona do tworzenia szczepionek, które z definicji podaje się ludziom zdrowym. Niemniej metoda ta jest niezwykle przyszłościowa, gdyż daje praktycznie nieograniczone możliwości szybkiego tworzenia skutecznych terapii i naukowcy mają nadzieję, że szczepionki przeciw Covid-19 będą miały bardzo wysoki stosunek zysk/strata, czyli skuteczność/efekty uboczne.

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości