0 obserwujących
58 notek
37k odsłon
316 odsłon

Konstanty Wolny – Polak, Ślązak, patriota

Wykop Skomentuj

Od 22 czerwca do końca lipca 2012 r. w Holu Urzędu Marszałkowskiego (wejście od placu Sejmu Śląskiego) będzie prezentowana wystawa „Konstanty Wolny – Polak, Ślązak, patriota”.

Na trzydziestu trzech planszach zaprezentowano działalność Konstantego Wolnego – pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego, który sprawował tę funkcję w latach 1922–1935. Konstanty Wolny jest do dziś postacią niesłusznie zapomnianą i właśnie wystawa jest jedną z prób przybliżenia sylwetki współtwórcy statutu organicznego, wspaniałego polskiego patrioty, syna ziemi śląskiej, który całe swoje życie społeczne poświęcił polskości Śląska.

Autorzy ekspozycji wyszli z założenia, że każda postać powinna być osadzona w konkretnym miejscu i czasie, dlatego też postać głównego bohatera jest pokazana na tle ważnych wydarzeń epoki. Podczas oglądania wystawy możemy dowiedzieć się zarówno o życiu osobistym Konstantego Wolnego, jego edukacji, ścieżce zawodowej, działalności społecznej i patriotycznej, jak i poznać historię Śląska, zarówno przed I Wojną Światową, jak i podczas powstań śląskich, plebiscytu i praktycznie w całym okresie międzywojennym. Autorzy wystawy starają się przybliżyć kwestię autonomii śląskiej i jej zdecydowanie propolskie nastawienie, ukazują ogromne osiągnięcia gospodarcze okresu międzywojennego w województwie śląskim, budowę gmachu Sejmu Śląskiego i powstanie Biblioteki Śląskiej z inicjatywy Wolnego.

Twórcami koncepcji wystawy są: Łukasz Kobiela, będący równocześnie twórcą projektu graficznego oraz Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia "Pokolenie", który wraz z Rafałem Michalskim (IPN Katowice) przygotował teksty do wystawy. Kuratorem wystawy jest Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału katowickiego IPN. Przy przygotowywaniu wystawy korzystano między innymi z archiwów: Konstantego Wolnego – wnuka marszałka oraz Haliny Kolsen – córki, jak również: Archiwum Państwowego w Katowicach, Biblioteki Śląskiej, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Muzeum w Raciborzu. Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie "Pokolenie" przy współpracy z katowickim IPN, na zlecenie Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2012 Rokiem Konstantego Wolnego. W roku 2012 przypada bowiem 135 rocznica urodzin marszałka Wolnego oraz 90 rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, które odbyły się 24 września 1922 roku.

www.facebook.com/stowarzyszeniepokolenie

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale