Swift Swift
108
BLOG

Zmarł Stefan Sutkowski, twórca małej wielkiej Opery.

Swift Swift Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

22 kwietnia, w wieku 85 lat zmarł Stefan Sutkowski muzyk, muzykolog, wielki propagator kultury muzycznej, twórca i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Mam wrażenie, że Jego odejście umknęło nieco powszechnej uwadze w natłoku wielu aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

Warszawska Opera Kameralna jest instytucją niezwykłą -  przede wszystkim ze względu na zakres dokonań, w poczet którego zaliczyć należy takie wydarzenia artystyczne, jak Festiwal MozartowskiFestiwal Oper BarokowychFestiwal Claudia MonteverdiegoFestiwal Gioacchina Rossiniego, czy Festiwal Polskich Oper WspółczesnychZałożona Przez Stefana Sutkowskiego  w 1957 roku, działająca początkowo jako  Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Warszawska Opera Kameralna obdarowywała przez lata -  szeroką, nie tylko warszawską - publiczność, możliwością wysłuchania i obejrzenia setek dzieł operowych, oratoriów i innych utworów -  przede wszystkim wielkich mistrzów muzyki klasycznej. Znakiem ogromnego, wieloletniego wysiłku i talentu organizacyjnego jej twórcy i dyrektora jest także to, iż przez ponad ćwierć wieku działalności, Warszawska Opera Kameralna nie posiadała własnej siedziby. Koncerty odbywały się przeważnie w kościołach, czy salach obiektów zabytkowych.  

PS

Materialne ubóstwo, z jakim przychodziło się zmagać Warszawskiej Operze Kameralnej , miało jednak dla mnie, jako nieprofesjonalnego odbiorcy, pewien aspekt szczególny. Pozbawione świateł i zgiełku foyer, koncerty muzyki wielkich mistrzów stawały się dla mnie, za każdym razem, kawałkiem życia codziennego. Naturalnie i pięknie.

 

http://www.rp.pl/Wspomnienia/170429701-Zmarl-Stefan-Sutkowski-wieloletni-dyrektor-Warszawskiej-Opery-Kameralnej.html#ap-1

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Sutkowski

http://www.operakameralna.pl/index.php?about_pl-n

Swift
O mnie Swift

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura