Swobodna energia
W nauce, podobnie jak w życiu, najważniejsza jest prawda.
15 obserwujących
182 notki
206k odsłon
  885   0

Czym jest czas?

Logicznie myślący człowiek, gdy przeczyta art. "Fikcja w życiu i nauce - Unifikacja fizycznych oddziaływań" na http://pinopa.narod.ru/01_C4_Fikcja_w_nauce.pdf, będzie już wiedział, czym jest czas. Pojęcie czasu, tak jak wszelkie inne pojęcia, jest ludzkim wymysłem. Pojęcie czasu mogło powstać dzięki temu, że pojęciowe myślenie człowieka opiera się na zdolności do zapamiętywania i na kojarzeniu ze sobą różnych zdarzeń. Dzięki tym zdolnościom człowiek nauczył się planować swoje postępowanie oraz przewidywać następstwa, jakie wiążą się z różnymi zdarzeniami. Ściśle z minionymi oraz przyszłymi wydarzeniami wiąże się pojęcie czasu.

Do pomiaru upływającego czasu człowiek wykorzystuje rozmaite narzędzia, które nazywa zegarami. Te wszystkie pomiarowe narzędzia w rzeczywistości wcale nie mierzą biegu czasu - czasu rozumianego jako czas absolutny. Ich działanie jest związane z fizycznymi procesami, a te procesy w zależności od zewnętrznych okoliczności przebiegają w rozmaity sposób. W najprostszym zegarze w postaci klepsydry czas przesypywania się piasku będzie inny na poziomie morza i inny wysoko w górach. W najbardziej dokładnym atomowym zegarze inaczej będzie odmierzana ilość drgań atomowego wzorca częstotliwości na powierzchni Ziemi, a inaczej wówczas, gdy ten atomowy wzorzec będzie poruszał się w próżni kosmicznej lub znajdzie się na powierzchni np. Marsa.

Pomiary upływu czasu za pomocą zegarów mają znaczenie porównawcze. Bieg fizycznych procesów, jakie są wykorzystane w zegarze, czyli tzw. upływ czasu, służy w istocie jako porównawcza podstawa dla pomiaru czasu trwania innych fizycznych procesów.

W absolutnym znaczeniu czas nie istnieje. Nieustannie, ciągle istnieje jedynie "aktualna chwila". Wrażenia "aktualnej chwili" każdy organizm może przeżywać wówczas, gdy zaprzestanie skupiać się na zmysłowych skojarzeniach i porzuci pojęciowe myślenie. Wówczas w istocie zapomni o "swoim organizmie", bo wówczas organizmem będzie cały Wszechświat, który nieustannie istnieje w "aktualnej chwili". Można domyślać się, że do czasu ukształtowania się organów zmysłowych wrażenia aktualnej chwili przeżywają zarodki zwierząt. 

Pinopa, 2021.05.03.

Lubię to! Skomentuj60 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie