0 obserwujących
7 notek
50k odsłon
  896   0

Zaćma - powikłany zabieg - rada

 

Współczesna medycyna akademicka rekomenduje również antybiotykową profilaktykę przeciw  zakażeniom w tkankach i substancjach organicznych oka. Profilaktyka ta stosowana jest przed, w trakcie i po każdym chirurgicznym zabiegu na oku.

Antybiotyk ma tą przewagę nad roztworem wodnym AgNO3, że bezpośrednio nie działa destrukcyjnie na komórki tkanek oka.

Antybiotyki mają jednak poważną wadę wynikającą z występujących w świecie mikrobów antagonizmów międzygatunkowych.

Medycyna akademicka zupełnie pomija możliwości pośredniego destrukcyjnego wpływu antybiotyku na tkanki i substancje organiczne oka.

Medycyna akademicka błędnie przyjmuje, że tkanki i substancje organiczne w organizmie (w oku również) pozbawione są mikrobiologicznych infekcji, że dopiero pojawienie się w organie mikrobów wywołuje w nim stan zapalny.

Tak nie jest. W organizmie, w jego organach, często pasożytuje więcej niż jedna infekcja. Rozwój i liczebność infekcji jest kontrolowana . Antybiotyki wydzielane przez antagonistyczne infekcje pozwalają na utrzymywanie liczebności tych antagonistycznych infekcji w równowadze.

Podanie do oka zainfekowanego co najmniej dwoma antagonistycznymi infekcjami skutecznego antybiotyku wobec tylko jednej infekcji może powodować natychmiastowy niekontrolowany rozwój drugiej infekcji.

Zmianie ulega środowisko w tkance, gdyż w znacznym stopniu zmniejsza się liczebność komórek jednej infekcji. UO nie zawsze jest w stanie sobie poradzić z tak wywołanym ostrym stanem zapalnym. Krople z antybiotykiem podane do oka mogą doprowadzić do ostrego stanu zapalnego w obrębie rogówki z którym UO sobie nie poradzi.

Mała liczba komórek śródbłonka rogówki, duży udział substancji organicznych w rogówce sprawia, że trwający jedną, dwie doby ostry stan zapalny może bezpowrotnie zniszczyć komórki śródbłonka rogówki.

 

Chirurgiczna interwencja skalpelem i ultradźwiękami w trakcie zabiegu usunięcia zaćmy (fakoemulsyfikacji) może zmienić środowisko np. w tkankach: rogówki i przedniej i tylnej torebki soczewki . Miejsce zniszczonych w czasie zabiegu komórek potrafiących się samodzielnie bronić przed mikrobami zajmuje substancja organiczna - komórkowy lizat.

W tak zmienionych środowiskach tkanek oka może się rozwinąć ostry stan zapalny.

Chybiona profilaktyka antybiotykowa przed i w czasie zabiegu, zbyt długi czas ekspozycji tkanek oka na działanie ultradźwięków przyczyniają się do rozwoju ostrego zapalenia rogówki i innych tkanek gałki ocznej. Ostre zapalenie w tkance rogówki prowadzi do zniszczenia rogówki i utraty widzenia w operowanym oku.

Wnioski:

Zakrapianie oczu kropelkami w których oprócz  srebra znajdują się jakiekolwiek substancje organiczne (np. glicerol czy farmakologiczne syntetyczne substancje fizjologiczne zdrowego oka) może szkodzić, gdyż substancje te mogą być pożywką dla żyjącej w oku infekcji: grzybiczej lub bakteryjnej, mogą wywołać stan zapalny w oku.

 

Możesz samodzielnie zadbać o swoje oczy.

Leczeniem i profilaktyką zakażeń w oku pozbawionymi negatywnych skutków dla oka i również całego organizmu jest systematyczne zakrapianie oka kropelkami koloidu srebra o stężeniu 10ppm.

Najkorzystniej zakrapiać kropelki przed snem. W czasie snu pod zamkniętą powieką nie dochodzi do zmian zabarwienia cząsteczek srebra pod wpływem światła. Kilka godzin snu jest wystarczającym czasem by cząsteczki srebra uszkodziły komórki mikrobów i w dużej części opuściły oko.

Gdy stan Twoich oczu jest już krytyczny, soczewka uległa zmętnieniu, wkrapianie koloidu srebra ostrości widzenia nie poprawi. Odpowiednio długo zakrapiany do oka koloid może zniszczyć wszystkie infekcje w Twoim oku i zatrzymać dalszą degradację tkanek i substancji organicznych oka, może przygotować oko do zabiegu na nim.

 

Dla każdego organizmu, dla każdej tkanki najgroźniejsza jest infekcja wchodząca w fazę gwałtownego wykładniczego (logarytmicznego) rozwoju. Infekcja będąca w fazie wykładniczego rozwoju może filigranową tkankę rogówki zniszczyć w przeciągu kilkunastu godzin.

Kilka kropli biologicznie aktywnego wodnego koloidu srebra zahamuje rozwój infekcji. Przed  zabiegiem usunięcia zaćmy warto się zabezpieczyć i kupić w aptece koloid srebra.

Gdybyś się znalazł w gronie osób, które kilka godzin po zabiegu mają problemy z widzeniem, mają bolące spuchnięte oko i ból i opuchlizna stale się zwiększa, nie zwlekaj, zapuść krople i zrób sterylny okład z koloidu srebra. W czasie tej kuracji używaj ciemnych okularów.

Czas jest ważnym argumentem w każdej ingerencji medycznej. Za długi czas ekspozycji tkanek oka na ultradźwięki, za długi czas zwłoki w podaniu srebra do oka po powikłanym zabiegu usunięcia zaćmy poważnie zmniejszają pozytywne rokowania dla rogówki i oka.

Zbigniew Nędzyński

 
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości