19 obserwujących
184 notki
544k odsłony
  8000   0

Piłkarski Poker Marcina Kolasy

Taśmy prawdy. 27 czerwca 2017 r. - Sękocin Stary,  hotel "Groman", pokój 101.
Taśmy prawdy. 27 czerwca 2017 r. - Sękocin Stary, hotel "Groman", pokój 101.

Dwa lata temu, w dniach 28-29 czerwca 2017 roku, w hotelu „Groman” w Sękocinie Starym pod Warszawą, odbył się Krajowy Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy Delegatów NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Delegaci przyjeżdżali już dzień wcześniej, 27 czerwca. Wśród nich znalazła się grupa Kolasy, która w pokoju 101, przy piwku i na luzie ukartowała pełny skład nowego Zarządu Głównego. Kto będzie przewodniczącym, kto skarbnikiem, kto wiceprzewodniczącym. Zadbali o każdy detal. Wszystko oczywiście „dla dobra Związku”.

W pokoju 101 obradowali:

Marcin Kolasa
Lech Skibicki
Dariusz Grządkowski
Zbigniew Caban
Mariusz Wiśniewski
Maciej Węsierski
Kryspin Źytkowicz
Piotr Baranicz
Tomasz Głuszek
Tomasz Deszcz
Mariusz Tyl

Więcej informacji o uczestnikach spotkania, czytelnik znajdzie tu:

Wazelina i prokurator

i tu:

Czy gen. dyw. SG Tomasz Praga osłania mafię?

Posiedzenie Zjazdu, które odbyło się nazajutrz, było już tylko czystą formalnością, przy zupełnej nieświadomości sporej części uczestników, odnośnie tego, że odbywająca się debata, to zwykły cyrk.

Zjazd zatwierdził wszystkie uzgodnienia spółdzielni Kolasy. Natychmiast ukonstytuował się nowy Zarząd Główny. Pierwsze, o czym pomyśleli osadzeni na stołkach członkowie spółdzielni, to były diety dla wiceprzewodniczących. Diety, czyli 300 złotowe comiesięczne świadczenie, oprócz normalnego uposażenia z etatu służbowego, przy zwolnieniu osób funkcyjnych z obowiązku pełnienia służby. Dodatkowe dwie diety, ale już w wysokości 4 tysięcy złotych, przyznawane są przewodniczącemu ZG i skarbnikowi. Tu podstawą nie jest uchwała Zarządu, ale jego Regulamin Finansowy. Skarbnik również jest zwolniony z obowiązku pełnienia służby, a przewodniczący Kolasa jest w dyspozycji komendanta głównego i pobiera sowite uposażenie z etatu w komendzie głównej wraz z pokaźną premią co kwartał.

Ze związkowego budżetu na utrzymanie tej kasty wypływa rocznie 130 tysięcy złotych. Składkowe pieniądze od szeregowych funkcjonariuszy.

Jak znacząca jest to kwota, wystarczy powiedzieć, że gdyby nie marnowano tych pieniędzy na rozpasanych darmozjadów, Związek mógłby we własnym zakresie wypłacać przyzwoite dodatki na utrzymanie wszystkich psich emerytów Straży Granicznej i jeszcze zostałoby trochę środków na inne szlachetne wydatki.

A jak podzielono pulę wiceprzewodniczących? Otóż pominięto wszystkie oddziały, których przedstawiciele znaleźli się w opozycji do spółdzielni Kolasy. W ten sposób bez swoich reprezentantów w Prezydium ZG, czyli w ścisłym kierownictwie Związku, pozostał Oddział Nadwiślański, gigant jeśli chodzi o liczbę związkowców. Pominięto też Oddział Morski, obejmujący całe Wybrzeże. Ale za to niektóre oddziały dostały po dwóch wiceprzewodniczących, a w podziale łupów wzięły też udział drobniutkie organizacje uczelniane, Lubań i Kętrzyn, skąd wywodzą się najwierniejsi pretorianie Kolasy.

Kto dostał, a kto nie dostał wiceprzewodniczącego – zarządy oddziałowe i uczelniane:

Nadbużański - 2
Podlaski - 1
Śląski - 1
Karpacki - 1
Bieszczadzki - 1
Nadodrzański - 1
Szkoła w Kętrzynie (kilkudziesięciu związkowców) - 1
Szkoła w Lubaniu (kilkudziesięciu związkowców) - 1
Komenda Główna - 0
Nadwiślański (kilkuset związkowców) - 0
Morski (cały pas Wybrzeża) - 0
Warmińsko-Mazurski (kluczowy strategicznie) - 0
Szkoła w Koszalinie - 0

Tak wygląda przestrzeganie zasady demokracji wyborczej – konszachty kadrowe w hotelowym pokoju.
Tak wygląda przestrzeganie zasady reprezentatywności – obsada ścisłego kierownictwa kolesiami z hotelowego układu.
Tak wygląda przestrzeganie zasady gospodarności – dojenie związkowej kasy na kilkaset tysięcy rocznie, pomimo, że ma się normalne uposażenie służbowe.
Tak wygląda przestrzeganie zasady transparentności – nie tłumaczyć się z niczego i przed nikim.

To jest właśnie NSZZ FSG Marcina Kolasy. Dwa miesiące temu Kolasa powinien był zwołać Zjazd Sprawozdawczy, podsumowujący połowę kadencji. Dotąd nie zwołał i nikt nie ma pojęcia, kiedy to zrobi. Milczy Główna Komisja Rewizyjna.

Milczy też gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, który od dawna jest informowany o patologiach w NSZZ FSG.

Wśród tej ciszy tym wyraźniej zabrzmi pewne nagranie, sporządzone przez jednego z uczestników tej hotelowej nasiadówki w przeddzień głosowania w Sękocinie Starym.

Poniżej stenogram, a plik dźwiękowy znajduje się w załączniku pod tekstem, nagranie trwa kwadrans.

Uwagi techniczne: Stenogram w wielu fragmentach zawiera przybliżoną treść wypowiedzi, ze względu na ich niską, lub zerową czytelność. Symbolem NN oznaczono tych uczestników, których nie udało się zidentyfikować po głosie. Nie jest to jedna osoba. Niektóre wypowiedzi mogą należeć do już zidentyfikowanych rozmówców.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale